Графік роботи:
м. Вінниця, вул. Стрілецька 7е
Пн-Пт: з 8:00 до 20:00
Субота: з 8:00 до 18:00
Неділя: з 10:00 до 18:00
м. Вінниця, вул. Стрілецька 7е
Пн-Пт: з 8:00 до 20:00
Субота: з 8:00 до 18:00
Неділя: з 10:00 до 18:00
Залежна поведінка вважається патологічною, адже вона характеризується прагненням зникнути з реальності шляхом змінення свого психологічного стану за допомогою вживання психоактивних речовин (алкоголю та/або наркотичних субстанцій) або постійної фіксації уваги на певних активностях (азартні або комп’ютерні ігри). Іншими словами, жодна інша річ не дає людині належного задоволення та радощі, як об’єкт залежності. Чому одні люди схильні до залежної поведінки більше ніж інші та як це можна виправити?
Для усіх людей із залежністю характерні деякі ідентичні риси характеру, зокрема:
Кожна людина у своєму житті не раз стикається зі стресом. Вміння з ним впоратись вважається однією з базових навичок будь-якої дорослої людини. Дещо інша картина в особистостей з залежністю, адже в них стресостійкість на дуже низькому рівні та, як наслідок, формується поведінка по типу «уникнення стресового фактору». Людина ховається від зовнішніх і внутрішніх подразників в об’єкт пристрасті: алкоголь, наркотичні речовини або азартні ігри. Можна зробити висновок, що аддикти - дуже вразливі та психологічно слабкі індивідууми.
Залежна людина буде брехати. Завжди. Єдиною метою такої особи є отримання бажаного, а саме об’єкту залежності. Аддикт буде викривляти реальність до тих пір, доки не досягне того, що йому потрібно. Такій людині не можна довіряти важливі справи та спільні плани, проте важливо розуміти, що дії такої особи не спрямовані проти вас - в неї просто зміщені пріоритети в бік залежності.
Поведінка людини не відповідає її фактичному віку і більше схожа на дитячу. Характерні легковажність та безвідповідальність: аддикт не усвідомлює наслідків своїх дій або навпаки бездіяльності. Незрілі особистості нерідко дуже вередливі, емоційні та легко поринають в об’єкт задоволення, втрачаючи здатність контролювати витрачені час та сили. Також аддикти часто перекладають відповідальність за свої дії на інших людей у будь-якій непередбачуваній ситуації.
Людям з ригідною психікою вкрай важко змінювати звичні моделі поведінки, мислення та реакцій. Також складно адаптуватись і змінювати «шаблон» в залежності від ситуації. В ригідної особистості нерідко виникають труднощі у навчанні, адже якщо нова інформація суперечить вже сформованим переконанням, вона відкидається як апріорі невірна. Така особливість психіки заважає розвитку та розширенню кругозору, не дозволяє повноцінно адаптуватись до мінливих умов соціуму.
Ця риса вважається однією з найбільш поширених серед осіб із залежністю. Люди часто сприймають світ у чорно-білому спектрі, розділяючи абсолютно усе на хороше і погане без нейтрального відтінку. Головний постулат аддиктивної особистості: «Жити тут і зараз» - плани на майбутнє в принципі відсутні, адже потрібна брати від життя усе негайно без зволікань.
Залежні люди можуть пристосовуватись. Конформність можна назвати наслідком інфантильності, адже особа не здатна чинити супротив тиску у випадках, коли чужі думки, переконання та прагнення вміло нав’язуються. Водночас людині страшно взяти на себе відповідальність відстояти власні інтереси, тому вона пристосовується. Таку поведінку можна пояснити ілюзією безпеки, адже аддикт спілкується переважно із людьми, які розділяють «його» погляди.
Потрібно зауважити, що тривожність та страх - це абсолютно різні поняття. Так, це емоційна реакція на потенційно небезпечну ситуацію, що характеризується викидом адреналіну, збільшенням частоти дихання і серцевих скорочень, масивним потовиділенням та слабкістю у кінцівках. Проте страх завжди аргументований, а тривожність вважається фоновою рисою особистості. Тривожність можна назвати Уроборосом, адже вона з’їдає людину зсередини.
Аддикт не здатен піддавати аналізу причинно-наслідкові зв’язки та досвід минулого, тому не може приймати адекватні рішення тут і зараз. Якщо власні вчинки не підлягають критиці, який сенс робити висновки і навчатися на своїх помилках? При цьому ж через інфантильність відповідальність за неправильні вчинки перекладається на інших людей, або на зовнішні обставини.
Залежні люди чудово вміють створювати у своїй голові ілюзії та поринати у них. Цю рису можна вважати захисним механізмом, адже індивідуум ховається у мрії щоразу, коли потрапляє у ситуацію, яку не здатен самостійно контролювати.
Існує декілька шляхів виправлення залежної поведінки:
Когнітивно-поведінкова терапія вважається однією з найбільш ефективних практик, адже дозволяє виявити та виокремити підсвідомі мотивації людини, перевести їх на свідомий рівень і допомагає змінити переконання. Ви можете дізнатись більш детально про лікування залежності в наркологічному центрі «ВітаКод» - ми прагнемо покращити життя кожному пацієнту. Спеціалісти нашої клініки надають оперативну та кваліфіковану допомогу алкозалежним - лікарі використовують перевірені міжнародні терапевтичні протоколи. Дізнатись детальніше про лікування алкоголізму у Вінниці ви можете за номером на сайті.