Графік роботи:
м. Вінниця, вул. Стрілецька 7е
Пн-Пт: з 8:00 до 20:00
Субота: з 8:00 до 18:00
Неділя: з 10:00 до 18:00
м. Вінниця, вул. Стрілецька 7е
Пн-Пт: з 8:00 до 20:00
Субота: з 8:00 до 18:00
Неділя: з 10:00 до 18:00
Алкогольне похмілля - комплекс симптомів, котрий виникає після епізоду зловживання алкоголю. Найчастіше після крутої вечірки або посиденьок із друзями люди скаржаться на нестерпний головний біль, нудоту, тремтіння по всьому тілі, головокружіння, а також зниження працездатності через порушення когнітивних та зорово-просторових функцій. Від похмільного синдрому потерпає не лише сама людина, яка файно провела вечір, але й економіка країни: до прикладу, в Сполучених Штатах Америки через невиходи на роботу, пов’язані з похміллям, втрачається понад 148 мільярдів доларів на рік. Детальніше про механізм виникнення та способи лікування похмілля ми розглянемо в цій публікації.
Похмілля відоме ще з давніх біблейських часів, що підтверджується 11 віршем з 5 глави Книги Пророка Ісаї: «Горе тим, що встають рано вранці і женуть за напоєм п'янким, і тривають при нім аж до вечора, щоб вином розпалятись». Проте найбільша увага приділялась дослідженню гострих станів, пов’язаних із алкогольним сп’янінням. Починаючи з 1965 року було опубліковано приблизно 4700 наукових статей, що стосуються алкоголізму, проте лише 108 з них присвячені похмільному синдрому.
В 2016 році група науковців, що спеціалізуються на дослідженні похмільного синдрому, дали визначення цьому явищу. Отже, похмілля - комбінація психічних та фізичних симптомів, що виникають на наступний день після епізоду пияцтва, починаючи з моменту, коли концентрація алкоголю в крові наближується до нуля. Ще похмілля називають вейсалгією від норвезького kveis («дискомфорт після розпусти») та грецького algia («біль»).
Серед основних проявів похмільного синдрому варто виокремити:
Вищезазначені симптоми обумовлені зневодненням, гормональним дисбалансом, порушенням регуляції цитокінової системи та токсичним впливом метаболітів етанолу. Хоча похмілля можна інтерпретувати як простий дискомфорт після вживання алкогольних напоїв, воно суттєво підвищує ймовірність травматизації та викликає зниження працездатності. Також існують докази, що вейсалгія пов’язана із збільшенням ризику серцево-судинної смертності навіть в пацієнтів, в котрих не була діагностована ішемічна хвороба серця.
Вважається, що симптоми похмілля можуть бути викликані впливом одного з метаболітів етанолу - ацетальдегідом. Конгенери (речовини, які утворюються під час дистиляції та ферментації), що містяться в алкогольних напоях, та обумовлюють їх органолептичні властивості, також впливають на частоту виникнення та важкість перебігу похмільного синдрому. Ці сполуки містяться у великій кількості в таких напоях, як червоне вино та бренді. Прозорі світлі напої (джин, горілка та ром) рідше провокують вейсалгію, тому набагато частіше обираються особами із алкогольною залежністю.
Можливі два варіанти метаболізму алкоголю:
Симптоматика похмілля (нестерпний головний біль, нудота, діарея) нагадує прояви, котрі спостерігаються при станах, що пов’язані з порушенням регуляції цитокінових шляхів, наприклад, при вірусних інфекціях або після введення інтерферону-α.
Доведено, що важкість перебігу похмільного синдрому прямопропорційно пов’язана із концентрацією антидіуретичного гормону. Алкогольні напої пригнічують дію вазопресину на нирки, через що виникає дисбаланс: діурез більше об’єму вжитої рідини. Зі зниженням концентрації етанолу в крові рівень антидіуретичного гормону зростає, проте зневоднення в пацієнтів з похміллям вже наявне. Саме тому людям з похмільним синдромом необхідна гідратація («наводнення організму») - вона не усуває повністю прояви вейсалгії, але покращує загальне самопочуття. Кореляція змін концентрації інших гормонів та важкості стану після епізоду зловживання алкогольними напоями ще не доведена.
Найчастіше спостерігаються:
Зазначені прояви можуть корелювати із збільшенням ризику раптової зупинки кровообігу.
Позбутись похмілля можна за допомогою фармакологічних препаратів або методів народної медицини. Зокрема, в одному дослідженні йде мова про ефективність вітаміну В6 - біологічно активна речовина зменшувала інтенсивність проявів похмілля на 50%. Звісно ж важливою є адекватна гідратація - рекомендується вживати якомога більше рідини, щоб відновити водно-електролітний баланс та усунути метаболічний ацидоз.
Рослини використовувались для лікування багатьох захворювань протягом багатьох століть. Не виключенням є похмілля - лікарські трави, фрукти та овочі містять у своєму складі безліч антиоксидантів (поліфенольні компоненти, ізофлавоніди та вітаміни), котрі здатні нейтралізувати вільні радикали, відповідальні за розвиток окисного стресу. Деякі рослини показали позитивний вплив на метаболізм етанолу, адже підвищували рівень ферментів окисного шляху метаболізму алкоголю. Серед найбільш доступних та ефективних рослин, які можуть допомогти при похміллі:
Сьогодні не можна сказати, що існує лікарський засіб, який здатен усунути симптоми похмілля, або запобігти його виникнення. Про це розповідає Еммерт Робертс, дослідник в галузі медицини залежності Королівського коледжу Лондона. Спеціаліст стверджує, що найкращим варіантом лікування та запобігання розвитку похмільного синдрому є утримання від вживання алкогольних напоїв або їх споживання в помірній кількості.
Лікарі наркологічного центру «ВітаКод» дотримуються тієї ж думки. Ви можете проконсультуватись в одного зі спеціалістів клініки та дізнатись детальніше про лікування алкогольної та інших форм залежності за номером на сайті або заповнивши онлайн-форму зворотного зв’язку.