Як нікотин впливає на серце та судини

Як нікотин впливає на серце та судини

Вживання тютюну - одна з найбільш важливих причин передчасної смерті. Щорічно у всьому світі внаслідок тютюнопаління помирає понад 6 мільйонів людей. Немає ніяких сумнівів у тому, що обмеження вживання нікотину та нікотинвмісних виробів є найбільш ефективним способом порятунку життів та покращення якості життя багатьох осіб.

Паління цигарок супроводжується потраплянням в організм людини суміші з понад 7000 токсичних хімічних речовин, з яких 70 мають потужних канцерогенний ефект. Шкода від тютюну проявляється ще до народження - у дітей матерів, котрі палили протягом вагітності, набагато вищий ризик розвитку вроджених вад, онкологічних патологій, захворювань легень та раптової смерті. Нещодавно була виявлена кореляція між тютюнопалінням та розвитком ниркової недостатності, ішемії кишківника та хвороб серцево-судинної системи. На останній категорії зупинимось детальніше.

Як паління впливає на серцево-судинну систему?

Приблизно один мільярд людей у всьому світі використовує нікотинвмісні вироби. Паління вважається одним з небагатьох факторів ризику серцево-судинних захворювань, які піддаються модифікації. Варто зауважити, що за статистикою патології серця і судин займають лідуючі позиції серед причин смерті.

Нікотин першочергово діє на серцево-судинну систему шляхом стимуляції симпатичної нервової системи. Як наслідок, вивільняється гормон наднирників - норадреналін, який викликає збільшення частоти серцевих скорочень, підвищення артеріального тиску, зростання скоротливої здатності міокарда та системну вазоконстрикцію (звуження судин).

Нікотин і ренін-ангіотензин-альдостеронова система

У разі регулярного тютюнопаління відбуваються також зміни у ренін-ангіотензин-альдостероновій системі, яка відповідає за регуляцію діяльності серцево-судинної системи. Дисфункція РААС викликає наступні порушення:

  • артеріальна і легенева гіпертензія;
  • застійна легенева недостатність;
  • ендотеліальна дисфункція - порушення вироблення клітинами судин оксиду азоту, який є ендогенним вазодилятатором;
  • гострий коронарний синдром;
  • гострі та хронічні захворювання легень;
  • кардіоренальний метаболічний синдром.

Взаємодія між елементами РААС та нікотином була доведена ще 30 років тому: субстанція, яка входить до складу тютюну суттєво підвищує активність ангіотензинперетворюючого ферменту в плазмі крові. Це своєю чергою не тільки сприяє підвищенню артеріального тиску, а й порушенню релаксації судин.

Монооксид вуглецю і серцево-судинна система

Чадний газ - дуже токсичний компонент тютюнового диму. Гемоглобін, який відповідає за транспортування кисню до тканин та вуглекислого газу від тканин до легень, міцно зв’язується із молекулою монооксиду вуглецю, утворюючи карбоксигемоглобін. Вміст цього з’єднання у крові людини, котра палить, може досягати 5-15%, проте не перевищує 20% - така концентрація характерна для гострого отруєння чадним газом легкого ступеня. Результатом подібної взаємодії є нездатність крові транспортувати достатню кількість кисню від легень до тканин, що обумовлює розвиток гіпоксії та ішемії тканин серця з розвитком ішемічної хвороби. Також чадний газ пошкоджує ендотелій судинної стінки, що збільшує ризик утворення атеросклеротичних бляшок і звуження коронарних судин.

Нікотин і концентрація холестерину в крові

Нікотин сприяє підвищенню концентрації холестерину в крові. Речовина впливає на симпатичну нервову систему, збільшує активність ліполізу (розщеплення жирних кислот), активує процес перекисного окиснення ліпідів, а також прискорює вивільнення жирних кислот, що збільшує їх концентрацію в крові. Результатом усіх вищезазначених реакцій є порушення ліпідного обміну: зростає концентрація проатерогенних ліпопротеїдів низької щільності та суттєво знижується кількість молекул антиатерогенних ліпопротеїдів високої щільності. Весь цей комплекс обумовлює розвиток атеросклерозу або прогресування уже наявних змін.

Які захворювання серцево-судинної системи пов’язані із палінням тютюну?

Всього декілька цигарок в день, періодичне або пасивне паління суттєво підвищують ризик серцево-судинних захворювань. За даними ВООЗ, курці стають жертвами серцево-судинних подій у більш ранньому віці та на початкових стадіях захворювання. З палінням пов’язані наступні патології:

  • ішемічна хвороба серця;
  • гіпертрофія лівого шлуночка серця;
  • серцева недостатність;
  • інфаркт міокарда;
  • гіпертензивна енцефалопатія;
  • транзиторна ішемічна атака;
  • ішемічний або геморагічний інсульт;
  • розшарування аорти;
  • облітеруючий ендартеріїт нижніх кінцівок.

Кинути палити не так просто, як здається. Нікотинова залежність - захворювання, яке потребує кваліфікованого лікування. Ви можете звернутись до спеціалістів наркологічного центру «ВітаКод», де надають якісну допомогу у разі наявності залежності. Ми визначаємо оптимальний підхід у лікуванні саме для вас, адже індивідуальний підхід до кожного пацієнта має найбільшу ефективність. Записатись на прийом та дізнатись детальніше про лікування у клініці «ВітаКод» ви можете за номером на сайті.