Печінка при алкоголізмі: про цироз

Печінка при алкоголізмі: про цироз

Зловживання алкогольними напоями - відкрита рана сучасного суспільства: вчені підрахували, що алкоголь є причинним фактором щонайменше 200 захворювань. Печінка - основний орган, у якому відбувається метаболізм етанолу, тому тривалий час вважалась головною «жертвою» неконтрольованого вживання алкоголю.

За даними ВООЗ, близько 3 мільйонів смертей у світі пов’язано з алкоголізмом, при цьому найбільший відсоток летальності асоційований з алкоголь-індукованими патологіями печінки.

Механізм ураження печінки при алкоголізмі

Після гепатиту, зумовленого вірусом гепатиту С, алкоголь-індуковані захворювання є найбільш поширеними патологіями печінки: приблизно 25% випадків цирозу пов’язані зі зловживанням етанолвмісними напоями. Кількість алкоголю та тривалість його вживання вважаються найбільш важливими факторами ризику розвитку та прогресування алкогольної хвороби печінки.

Механізм ураження безпосередньо пов’язаний із тим, що печінка - основний орган, який відповідає за метаболізм етанолу. Відповідно, ця речовина та продукти її обміну, зокрема ацетальдегід, чинять згубний вплив на печінкові клітини: виникає запалення, фіброзування зміненої тканини та подальше ремодулювання структури органу.

Алкогольна хвороба печінки охоплює широкий спектр патологій:

  • алкогольний стеатогепатит - хронічне запалення печінкової тканини, яке супроводжується накопиченням жиру в гепатоцитах;
  • алкогольний стеатогепатоз - поєднання запальних змін із некротичними. Патологічна тканина при цьому захворюванні замінюється сполучною;
  • алкогольний цироз - кінцевий період запального процесу в органі, який характеризується ремодулюванням печінки із утворенням сполучнотканинних вузликів та порушенням усіх функцій.

Цироз печінки розвивається протягом багатьох років і зумовлює також порушення кровопостачання у системі портальної вени: через розвиток сполучної тканини виникають труднощі у транспортуванні крові до печінки, що обумовлює розвиток портальної гіпертензії.

Основні клінічні прояви цирозу печінки

У деяких пацієнтів цироз печінки характеризується безсимптомним перебігом і не знижує якість життя.  В інших людей клінічна картина відрізняється наявністю багатьох синдромів, які пов’язані із порушенням різноманітних функцій печінки:

  • синдром портальної гіпертензії - варикозне розширення вен стравоходу, асцит, біль в животі, розширення вен передньої черевної стінки (так звана «голова Медузи»);
  • астеновегетативний синдром - зниження працездатності, збільшена втомлюваність, зниження апетиту до анорексії;
  • шкірні прояви - найбільш поширеним і характерним проявом є жовтяниця;
  • гематологічні ознаки - у печінці відбувається синтез білків згортання крові, тому тривалість кровотечі значно подовжується. Також при цирозі печінки можлива поява анемії;
  • наявність болю у правому підребер’ї (у ділянці печінки) або по всьому животу у випадку наявності асцитичної рідини у черевній порожнині.

Для цирозу характерний розвиток прогресуючої печінкової недостатності у тандемі із печінкової енцефалопатією. Розвиток останньої обумовлений порушенням детоксикаційної функції печінки. Для цирозу також характерний астеріксіс - симетричний «хлопаючий» тремор витягнутих верхніх кінцівок.

Ускладнення цирозу печінки

До найпоширеніших ускладнень цирозу печінки відносяться:

  • асцит - накопичення рідини у черевній порожнині. Найчастіше викликаний комплексом підвищення тиску у системі портальної вени та зниження кількості білку у крові (із відповідним зниженням онкотичного тиску). Це ускладнення не супроводжується больовими відчуттями - пацієнт з асцитом скаржиться на збільшення розміру живота, відчуття «розпирання» і задишку. Біль з’являється лише у разі інфікування асцитичної рідини і супроводжується підвищенням температури;
  • печінкова енцефалопатія - ураження нервової системи через порушення детоксикаційної функції печінки. На початкових стадіях прояви захворювання мінімальні, але із прогресивним ушкодженням нейронів токсинами з’являються галюцинації, маячні ідеї та розвивається делірій, або навіть коматозний стан;
  • печінковий гідроторакс - накопичення рідини у плевральній порожнині. У більшості пацієнтів це ускладнення не супроводжується вираженими симптомами, проте деякі люди можуть скаржитись на задишку та кашель;
  • гепаторенальний синдром - цироз печінки вважається провокуючим фактором розвитку ниркової недостатності. Для цього синдрому характерне прогресуюче зниження функції нирок, яке супроводжується зростанням креатиніну, азоту та сечовини в крові, зменшенням вироблення сечі до повного припинення;
  • варикозне розширення вен стравоходу - наслідок портальної гіпертензії. Раптова кровотеча з варикозно-розширених вен стравоходу - потенційно летальний стан, тому пацієнтам із хронічними захворюваннями печінки рекомендоване регулярне проведення ФГДС.

Також ускладненням цирозу печінки може бути гепатоцелюлярна карцинома - злоякісне новоутворення, при якому тривалість життя не перевищує 6-20 місяців після встановлення діагнозу.

Індивідуальна допомога при алкоголізмі: переваги клініки «ВітаКод»

Найкращий спосіб запобігти розвитку цирозу печінки та його ускладнень - своєчасне лікування алкоголізму у Вінниці. Наркологічний центр «ВітаКод» - команда професіоналів із багаторічним досвідом допомоги алкозалежним. Серед наших переваг:

  • анонімна допомога при алкоголізмі;
  • використання міжнародних стандартів у лікуванні;
  • оперативність - ми пропонуємо лікування алкоголізму за 1 прийом;
  • орієнтованість на клієнта.

Наркологічний центр «ВітаКод» гарантує кваліфіковану допомогу при алкоголізмі. Записатись на прийом до нашого лікаря ви можете за номером на сайті.