Нікотинова залежність – тихий вбивця

Нікотинова залежність – тихий вбивця

Тютюнова епідемія вважається однією з найбільш серйозних загроз для здоров’я суспільства: щорічно від хвороб, пов’язаних із тютюнопалінням, гине більше 8 мільйонів людей. За даними ВООЗ, серед них 88% вживали тютюн у різних формах, а решта 12% потерпали від вторинного впливу диму.

Усі форми тютюнопаління шкодять здоров’ю: тобто не існує безпечної та нешкідливої дози цигарки, сигари, сигарілли, кальяну, тощо. Доведено, що вироби з тютюну містять понад 7000 хімічних речовин, 250 з яких мають токсичних та канцерогенний ефект.

Задоволення, що знищує: як діє нікотин

Коли людина вдихає дим із вивільненим з тютюну нікотином, його частинки потрапляють у легені, де без перепон всмоктуються у артеріальну кров легеневої вени. Надалі речовина транспортується разом із насиченою киснем кров’ю до головного мозку: саме тут відбувається контакт субстанції із нікотиновими холінергічними рецепторами. Наслідком цього взаємозв’язку є відкриття іонних каналів, завдяки чому у клітину вільно потравляють натрій і кальцій - катіони, які відповідають за вивільнення нейромедіаторів у синаптичну щілину. Однією з таких субстанцій є дофамін - ця речовина відповідає за приємні відчуття та задоволення, що сприяє формуванню залежності.

Окрім нікотину у цигарках містяться й інші речовини, зокрема продукти конденсації ацетальдегіду, які за рахунок пригнічення активності моноаміоноксидази (ферменту, який відповідає за перетворення дофаміну) викликають звикання до паління. Ще один з аспектів нікотинової залежності пов’язаний зі стимуляцією роботи органів ендокринної системи, вивільненням кортикостероїдів та ендорфінів, які взаємодіють із різними рецепторами головного мозку.

Чому люди палять?

Нікотин - речовина, яка викликає задоволення та знижує рівень стресу. Зазвичай, люди палять, щоб коригувати настрій та рівень збудження. Серед інших причин, чому тютюнопаління настільки поширене у суспільстві, варто виокремити:

  • покращення концентрації уваги, що полегшує виконання окремих завдань;
  • збільшення працездатності;
  • покращення настрою;
  • ритуальність та асоціативність: для деяких викурювання цигарки із друзями, після сніданку або разом із чашкою кави стало невід’ємною складовою дня. Також певні ситуації (стресові, або навпаки приємні) можуть бути пов’язані із тютюнопалінням, тому у людини, яка потрапляє в аналогічні умови, виникає потяг до нікотину;
  • покращення епізодичної пам’яті та дрібної моторики;
  • приємні відчуття під час паління: деякі люди вважають ритуал вдихання і видихання диму естетичним, а іншим подобається присмак та запах тютюну.

Протилежні симптоми спостерігаються у разі відмови від тютюнопаління: людина стає роздратованою, пригніченою, а іноді стикається з ангедонією - відчуттям, що життя повністю позбавлене задоволення.

На ретязі у цигарки: як визначити нікотинову залежність

Нікотинова залежність - розлад, пов’язаний із вживанням тютюну. Сьогодні існує 10 критеріїв, які дозволяють виявити наявність залежності:

  1. Вживання тютюну у великих кількостях або впродовж тривалого періоду часу.
  2. Постійне бажання та безрезультатні спроби скоротити/повністю припинити палити.
  3. Постійний потяг, непереборне бажання вживання тютюну.
  4. Витрати великої кількості часу на придбання та безпосередньо вживання виробів з тютюну.
  5. Продовження паління навіть за умови наявності соціальних та міжособистісних проблем, які пов’язані із вживанням тютюну.
  6. Періодичне паління у потенційно небезпечних умовах або місцях (наприклад, у ліжку).
  7. Порушення виконання професійних та соціальних функцій.
  8. Продовження паління, навіть якщо воно призводить до небажаних та неприємних фізичних або психологічних проблем, які могли бути спровоковані тютюнопалінням.
  9. Зменшення ефекту від вживання, здавалось би, звичної кількості тютюну та зростання потреби у збільшенні дози.
  10. Розвиток характерного абстинентного синдрому у разі відмови від вживання нікотину.

У чому полягає небезпека нікотинової залежності?

За даними ВООЗ, люди, які палять, помирають у середньому на 10 років раніше. Скорочення тривалості життя пов’язане із виникненням великої кількості патологій з боку усіх систем організму.

Серцево-судинна система

Тютюнопаління вважається однією з основних причин передчасного розвитку серцево-судинних захворювань у всьому світі. Куріння суттєво збільшує ризик:

  • інфаркту міокарда;
  • раптової серцевої смерті;
  • аневризми аорти;
  • ішемічного або геморагічного інсульту;
  • вазоспастичної стенокардії;
  • гіпертонічної хвороби;
  • прогресування серцевої недостатності;
  • фатальних аритмій.

Також із палінням тютюну асоційований атеросклероз - куріння прискорює утворення у судинах атеросклеротичних бляшок.

Дихальна система

Враховуючи, що нікотин потрапляє у організм людини переважно інгаляційним шляхом, дихальні шляхи потерпають від згубного впливу паління найбільше. Із курінням асоційовані наступні патології:

  • бронхіальна астма;
  • хронічне обструктивне захворювання легень;
  • туберкульоз;
  • рак легень.

Збільшується частота позагоспітальних пневмоній, бронхітів та ГРВІ. Це також пов’язано із зниженням реактивності імунної системи.

Шлунково-кишковий тракт

Тютюнопаління провокує розвиток наступних захворювань:

  • виразкова хвороба шлунку та/або дванадцятипалої кишки;
  • гастрит;
  • хвороба Крона;
  • онкологічні захворювання ШКТ, зокрема рак ротової порожнини.

Репродуктивна система

У курців збільшується вірогідність безпліддя. Серед інших проблем: еректильна дисфункція у чоловіків та порушення менструального циклу у жінок (менструації стають нерегулярними, болючішими й тривалішими).

Наркологічний центр «ВітаКод»: належне лікування залежності

Відмовитись від тютюну не може бути запізно - кинувши палити ви значно зменшите ризик виникнення багатьох захворювань та покращите якість свого життя. Спеціалісти «ВітаКод» допоможуть вам назавжди позбутись нікотинової залежності. Також в нашому центрі надають допомогу алкозалежним та здійснюють лікування наркоманії. Щоб дізнатись детальніше про лікування залежності, заповніть он-лайн форму, і ми зателефонуємо вам найближчим часом.