Методи лікування алкогольної залежності

Методи лікування алкогольної залежності

Алкоголізм - захворювання, яке тісно пов’язане із багатьма факторами: суспільними, фізіологічними, психологічними та генетичними. Першими тривожними «прапорцями» можна вважати сприйняття хворим алкогольних напоїв як обов’язкової складової для забезпечення нормального функціонування організму.

Токсичний вплив етанолу та його метаболітів призводить до руйнування та перебудови особистості, а також формування психологічної та фізичної залежності. Патологія вимагає комплексного та індивідуального підходу у лікуванні. Етапи терапії та методи ліквідації залежності ми детально розглянемо у цій статті.

Основні етапи лікування алкогольної залежності

Алкоголізм - захворювання, яке характеризується повільним розвитком із поступовою трансформацією особистості. Нерідко алкогольна залежність є непомітною, тому важко виявляється на початкових етапах, коли ще відсутня асоціальна поведінка. Більшість пацієнтів звертаються по допомогу з уже сформованою психологічною або навіть фізичною залежністю від етанолвмісних напоїв. Лікування алкоголізму складається з трьох основних періодів, кожним з яких не можна нехтувати.

Етап перший - Детоксикація

Виведення токсинів та усунення абстинентного синдрому - перший крок у лікуванні алкоголізму. Необхідність цього етапу полягає у нормалізації усіх функцій організму шляхом виведення етанолу та його метаболітів. Для цього використовуються внутрішньовенні ін’єкції препаратів, а також плазмафарез і гемосорбція у рідкісних та важких випадках.

Етап другий - Реабілітація

Ліквідація токсичних субстанцій не дорівнює позбавленню залежності. Виведення етанолу та продуктів його перетворення дозволяє лише покращити фізичний стан пацієнта, проте ніяк не впливає на його непереборний потяг до алкогольних напоїв. Реабілітація може проводитись як у стаціонарних, так і в амбулаторних умовах - тактика залежить від обраної програми лікування.

Етап третій - Післяреабілітаційна підтримка

Після будь-якого методу лікування необхідна психологічна підтримка пацієнта, адже повернення до звичного способу життя завжди супроводжується ризиком «зриву» після стресової ситуації. Саме тому потрібне навчання самоконтролю.

Методи лікування алкогольної залежності

Складнощі лікування алкогольної залежності в умовах стаціонару полягають у безвідповідальному ставленні пацієнтів до своєї проблеми, попри те, що вони самостійно звертаються по допомогу. Задля ефективного лікування залежності використовується комплекс медикаментозної підтримки та психотерапевтичних методик.

Психотерапія

За допомогою психотерапевтичних процедур можна створити нові здорові звички, які замінять потяг до алкогольних напоїв. У пацієнта кардинально змінюється відношення до алкоголю та тераформується позиція етанолвмісних речовин у житті: людина починає цінувати тверезість та навчається боротись із патологічним потягом. У багатьох пацієнтів розвиток алкогольної залежності пов’язаний із психологічними механізмами, зокрема:

  • розв’язання проблем (соціальних і міжособистісних) за допомогою алкогольних напоїв;
  • наявність непереборного потягу;
  • сильний психологічний захист, через що людина забуває про попередній негативний досвід, пов’язаний із вживанням алкоголю;
  • проблеми невротичного характеру;
  • зневіреність у можливості здорового і міцного тверезого життя.

Психотерапія дозволяє ефективно нейтралізувати ці проблеми. Серед найбільш популярних методик, які показують найкращі результати у разі допомоги алкозалежним:

  • когнітивно-поведінкова терапія;
  • емоційно-раціонально-поведінкова терапія;
  • десенсибілізація та пропрацювання травматичних переживань за допомогою рухів очними яблуками (ДПДГ).

Ці методи психотерапії можуть використовуватись самостійно, або у комплексі із медикаментозним лікуванням, рефлексотерапією та експрес-програмами.

Гіпноз та кодування

В основі даних методик - сугестія (навіювання) та програмування на певну модель поведінки. Результатом є вироблення умовного рефлексу або введення у підсвідомість програми, яка викликає відразу до алкоголю. Кодування вважається поширеним методом лікування алкоголізму, проте підходить не усім пацієнтам та має доволі об’ємний перелік протипоказів. Гіпноз не може використовуватись ізольовано і є лише допоміжним способом терапії.

Медикаментозне лікування

Лікарські засоби позбавляють пацієнта звичного відчуття ейфорії від вживання алкогольних напоїв: після чарки або келиху пацієнт відчуває значне погіршення фізичного стану. Такий ефект утримує людину від наступних епізодів «насолоди». Призначення медикаментозного лікування можливе лише після етапу детоксикації та обстеження пацієнта на наявність супутніх патологій. Найчастіше використовуються наступні лікарські засоби:

  1. Бензодіазепіни у разі синдрому відміни. Призначаються невеликі дози для запобігання надмірної седації пацієнта. Лоразепам рекомендований людям із супутньою або спричиненою вживанням алкоголю патологією печінки. До бензодіазепінів можуть додаватись бета-блокатори та протисудомні препарати - ізольовано ці лікарські засоби не мають жодного ефекту при лікуванні алкоголізму.
  2. Блокатори опіоїдних рецепторів - Налтрексон. Препарат знижує потяг до алкогольних напоїв, а також суттєво зменшує вірогідність рецидиву. Найбільша ефективність лікування Налтрексоном спостерігається при поєднанні із когнітивно-поведінковою терапією.
  3. Антидепресанти. Лікарські засоби цієї групи ефективні лише у випадку, якщо у пацієнта окрім алкоголізму наявний рекурентний депресивний розлад.

В деяких дослідженнях також йде мова про ефективність у лікуванні алкогольної залежності протисудомними препаратами, зокрема Габапентином - антиконвульсант не тільки знижує потяг до етанолвмісних напоїв, а й позбавляє безсоння і депресії.

Ін’єкційні методики

Пацієнтам з алкогольною залежністю можна вводити внутрішньовенно або внутрішньом’язово препарати на основі дисульфірама - ця речовина пригнічує активність ферменту ацетальдегіддегідрогенази. Як результат, у разі вживання алкоголю токсичний ацетальдегід накопичується в організмі у надмірних кількостях та викликає інтоксикацію. В людини виникають хворобливі відчуття, загальна слабкість, нудота, блювання, відчуття серцебиття та зниження артеріального тиску. Також зниження рівня ферментів робить пацієнта байдужим до вживання алкоголю, проте ніхто не може бути застрахованим від стресових та провокуючих ситуацій, які можуть стати причиною «зриву».

Імплантація

Тривалий ефект спостерігається у разі підшивання підшкірно спеціальних таблеток або капсул. Частіше за все використовуються лікарські засоби із дисульфірамом у складі.

Найбільш дієвою вважається комбінація декількох методик - медикаментозного лікування та психотерапії, адже блокуються два механізми алкогольної залежності.

«ВітаКод»: лікування алкоголізму у Вінниці

Спеціалісти наркологічного центру «ВітаКод» здійснюють індивідуальне лікування алкоголізму шляхом використання провідних терапевтичних методик. Ви можете бути впевнені в компетентності, конфіденційності та ефективності, адже ми працюємо, щоб ви змогли відчути себе вільною від залежності людиною. Дізнатись детальніше про лікування алкоголізму за 1 прийом можна за номером на сайті у розділі «Контакти».