Чому з'являється похмілля?

Чому з'являється похмілля?

Напевно, кожна людина хоча б одного разу відчувала на собі наслідки надмірного вживання алкоголю, а саме похмілля. Цей стан вже можна назвати класичним супутником будь-якого застілля або свята. Що ж таке похмілля та чому воно виникає ми детально розглянемо у цій статті.

Страждання після насолоди: що таке похмілля

Похмілля або veisalgia - постінтоксикаційний стан внаслідок зловживання алкоголем, який супроводжується неприємними фізіологічними та психологічними відчуттями на наступний день після епізоду приймання алкогольних напоїв. Серед факторів ризику виникнення похмілля можна виокремити:

  • кількість випитого алкоголю;
  • максимальну концентрацію етанолу в крові;
  • вміст і властивості конгенерів у напої;
  • паління у комплексі із вживанням алкоголю;
  • виконання окремих дій, зокрема танцювання;
  • емоційний стан людини.

Між похміллям та легким синдромом відміни алкоголю існує багато спільного, проте перше виникає після одноразового епізоду надмірного вживання алкогольних напоїв, а форма абстинентного синдрому асоційована із регулярними прийомами. Ще однією відмінністю похмілля є відсутність галюцинацій, судом та незначна тривалість усіх проявів.

Механізм розвитку симптомів похмілля

Надмірне вживання алкогольних напоїв результує появою великої кількості неприємних відчуттів. Алкоголь може сприяти виникненню проявів похмілля наступним чином:

Зневоднення та порушення електролітного балансу.

Алкогольні напої стимулюють діурез, тобто їх ефект можна порівняти із наслідком прийому сечогінних препаратів. Наприклад, вживання приблизно 250 мл алкоголю викликає виведення приблизно 600-1000 мл води з організму людини. Це пов’язано із тим, що етанол пригнічує вироблення вазопресину (антидіуретичного гормону). Як результат, в нирках зменшується реабсорбція (тобто зворотне всмоктування рідини) та збільшується вироблення сечі.

Під час похмілля також нерідко виникають інтенсивне потовиділення, блювання та/або діарея, для яких характерне надмірне виведення рідини та електролітів з організму людини. Помірне зневоднення внаслідок всіх вищеперерахованих факторів супроводжується наступними симптомами: спрага, сухість слизових оболонок ротової порожнини та запаморочення.

Порушення з боку шлунково-кишкового тракту

Алкоголь подразнює слизові оболонки шлунка та тонкої кишки, що викликає їх запалення і затримку евакуації шлункового вмісту. Найчастіше такий ефект спостерігається у разі вживання міцних алкогольних напоїв, у яких частка етилового спирту перевищує 15%. Алкогольні напої стимулюють вироблення шлункового соку і ферментів підшлункової залози. Як наслідок, у людини з’являється дискомфорт або навіть больові відчуття в епігастрії та ділянці лівого підребер’я.

Зниження рівня глюкози у крові

Порушення обміну речовин у печінці внаслідок вживання алкогольних напоїв може призвести до гіпоглікемії. Це відбувається через поручення функції одного з головних фільтрів організму людині та накопичення проміжних продуктів метаболізму алкоголю, зокрема лактату, який пригнічує вироблення глюкози.

Алкоголь асоційована гіпоглікемія, як правило, зустрічається у пацієнтів з алкоголізмом під час запою, коли людина майже не їсть. Як результат, недостатнє надходження вуглеводів та виснаження внутрішніх ресурсів цукру призводить до зниження його концентрації у крові. Враховуючи, що глюкоза - основне джерело енергії для головного мозку, з’являються такі симптоми, як підвищена втомлюваність, зниження працездатності та лабільність настрою.

Дуже чутливі до змін концентрації цукру в крові пацієнти із цукровим діабетом - навіть один епізод вживання алкогольних напоїв без належної корекції дозування таблетованих препаратів або ін’єкційного інсуліну може призвести до порушень свідомості, навіть гіпоглікемічної коми.

Порушення сну та біологічних ритмів організму

Хоча алкогольні напої мають седативний ефект та сприяють швидшому засинанню, такий сон не можна назвати повноцінним та ефективним - людина прокидається вже втомленою. Окрім того, індукований алкоголем сон зазвичай короткочасний через повторні епізоди збудження нервової системи. Враховуючи, що алкогольні напої вживаються переважно ввечері або вночі, а також іноді конкурують із часом сну, автоматично скорочується його тривалість. Етанол сприяє релаксації м’язів шиї та глотки - у людини посилюється храп та навіть можлива поява епізодів зупинки дихання під час сну.

Алкоголь також порушує інші біологічні ритми. Дисфункція з боку системи терморегуляції тіла може проявитись аномально низькою температурою. Також відбуваються зміни в ендокринній системі: зменшується секреція соматотропного гормону, який відповідає за синтез білків та ріст кісток, і збільшується вироблення кортизолу - гормону «стресу».

Головний біль під час похмілля

Головний біль - найпоширеніший симптом, який з’являється після надмірного вживання алкоголю. Дослідження виявили, що похмільний головний біль виявляється у 72% випадків. Інтоксикація алкоголем викликає розширення судин головного мозку і провокує вироблення гістаміну, серотоніну та простагландинів. Усе це у комплексі стає причиною виникнення нестерпного головного болю.

Лікування алкоголізму у Вінниці: наркологічний центр «ВітаКод»

Таємниця похмілля - комплекс фізіологічних змін, які можна інтерпретувати як першу стадію синдрому відміни алкоголю. Цей стан супроводжується гемодинамічними змінами: розширенням периферичних судин, гіпертензією та тахікардією, що підвищує ризик серцево-судинної смертності. Своєчасне лікування залежності - запорука щасливого життя без ризиків. У клініці «ВітаКод» працюють професіонали, які надають допомогу алкозалежним всього за 1 прийом. Дізнатись детальніше про індивідуальне лікування алкоголізму ви можете за номером на нашому сайті.