Біла гарячка – чому з'являється і що робити?

Біла гарячка – чому з'являється і що робити?

Зловживання алкогольними напоями - найпоширеніша соціальна, медична та економічна проблема у сучасному суспільстві. В якийсь момент свого життя приблизно 20% чоловіків і 10% жінок із цією проблемою стикнуться з таким розладом, як біла гарячка.

Цей стан може скоротити тривалість життя навіть на 10 років. Вперше порушення було діагностовано та описано ще у 1812 році як розлад, пов’язаний з алкоголізмом. Сьогодні ж широко відомо, що алкогольний делірій виникає через 48-72 години після різкого припинення вживання алкогольних напоїв в осіб з ІІ або ІІІ стадією алкоголізму, і може тривати навіть 5 днів. Без своєчасного кваліфікованого лікування смертність від білої гарячки складає 37%.

Що таке алкогольний делірій та чому він виникає?

Біла гарячка - найважча форма алкогольної абстиненції, яка проявляється психічними порушеннями, підвищенням активності вегетативної нервової системи та може прогресувати навіть до серцево-судинного колапсу. Серед факторів ризику виникнення делірію виокремлюють:

  • наявність в анамнезі випадків білої гарячки;
  • судомний синдром, пов’язаний із припиненням вживання алкогольних напоїв;
  • наявність супутніх патологій;
  • надмірне щоденне тривале вживання алкоголю;
  • похилий вік;
  • сильний потяг до алкоголю;
  • наявність структурних уражень головного мозку (енцефалопатія, хвороба Альцгеймера, ішемічний інсульт або транзиторна ішемічна атака в анамнезі);
  • великий проміжок часу після останнього келиху або чарки.

Вірогідність розвитку білої гарячки у людей, які зловживають алкогольними напоями, складає приблизно 5-10%.

Механізм розвитку алкогольного делірію

Алкогольні напої мають гальмівний вплив на центральну нервову систему, стимулюючи вироблення відповідних нейромедіаторів. Етанол взаємодіє із ГАМК-рецепторами, поступово виснажуючи резерви цієї гальмівної речовини та змінюючи структуру рецептора. Як наслідок, при раптовому припиненні вживання алкогольних напоїв спостерігається ще більше зниження активності та гальмівного ефекту цієї субстанції, що призводить до підвищення збудливої активності ЦНС.

Також різка відмова від алкоголю викликає посилення секреції та дії глутамату - одного з головних медіаторів збудження. Результатом є перевантаження симпатичної нервової системи, що проявляється збільшенням частоти серцевих скорочень, тремором, психоемоційним напруженням та підвищенням артеріального тиску.

Деякі люди більше схильні до виникнення білої гарячки, ніж інші. Досконало причина такого феномену не вивчена, однак існує кореляція між тривалістю зловживання алкогольними напоями та частотою виникнення делірію.

Що таке синдром відміни алкоголю та як він проявляється?

Синдром відміни алкоголю - клінічний синдром, який виникає у випадку раптового припинення вживання алкогольних напоїв або кардинального зменшення їх кількості людьми із фізичною залежністю (ІІ-ІІІ стадія алкоголізму). Виокремлюють наступні стадії алкогольного абстинентного синдрому, які поступово переходять одна в одну без своєчасної допомоги алкозалежним:

Незначна абстиненція або тремор у разі відміни

Виникає протягом 6-24 годин після останнього епізоду вживання етанолвмісних напоїв. До основних проявів відносяться дрібноамплітудне тремтіння кінцівок і навіть всього тіла, нудота, блювання та безсоння. Також погіршується емоційний стан людини: ейфорія змінюється тривожністю та пригніченим настроєм.

Алкогольний галюциноз

Етап сильної абстиненції виникає через 10-72 години після останнього вжитого напою. Серед ознак: зорові та слухові галюцинації, інтенсивне потовиділення, тремор всього тіла, нудота, блювання та підвищення артеріального тиску. На початку людина стикається лише із гіпнагогічними галюцинаціями, які з’являються лише під час засинання і мають жахітливий характер. Надалі пацієнту ввижаються інші оманливі образи, але вже в період неспання.

Біла гарячка або алкогольний делірій

Алкогольний делірій проявляється наступними ознаками:

  • психоемоційне збудження;
  • сплутана свідомість;
  • дезорієнтація у часі та просторі;
  • зорові та слухові галюцинації;
  • маячні ідеї;
  • лихоманка;
  • артеріальна гіпертензія та тахікардія;
  • інтенсивне потовиділення.

Дезорієнтація - одна з основних ознак білої гарячки. Також можливі інші прояви за наявності хронічних супутніх захворювань: бронхіту, ХОЗЛ, панкреатиту, холециститу, ішемічної хвороби серця. Людині здається, що вона помирає, що викликає ще більшу тривожність, страх та збудження.

Різновиди алкогольного делірію

В залежності від клінічних проявів та початку захворювання спеціалісти виокремлюють наступні варіанти білої гарячки:

  1. Класичний. Характерний поступовий розвиток із вираженою стадійністю перебігу.
  2. Люцидний. Відрізняється гострим початком. В пацієнта із люцидною формою делірію відсутні галюцинації, проте наявні порушення координації рухів, тривожність та сильний страх.
  3. Абортивний. Галюцинації мають фрагментарний характер, а напади тривожності відрізняються хвилеподібним перебігом.
  4. Професійний. Початок класичний, проте надалі галюцинації редукуються - людина починає здійснювати одноманітні рухи, які безпосередньо пов’язані із його професійною діяльністю.
  5. Атиповий. Виникає у пацієнтів, в яких вже була біла гарячка раніше. Симптоматика дещо схожа на прояви параноїдної форми шизофренії.

Наявність специфічних ознак дозволяє визначити подальшу тактику допомоги при алкоголізмі.

Наркологічний центр «ВітаКод»: індивідуальне лікування алкоголізму

Алкогольний делірій - патологія, яка викликає виникнення великої кількості ускладнень: рабдоміолізу, фатальної аритмії, загострення панкреатиту, аспіраційного пневмоніту та багатьох інших захворювань. Запобігти цьому можна, якщо своєчасно розпочати лікування алкоголізму. Спеціалісти клініки «ВітаКод» - лікарі із багаторічним досвідом роботи у цій сфері, які використовують найсучасніші протоколи, щоб назавжди позбавити від залежності. Дізнатись детальніше про анонімну допомогу при алкоголізмі ви можете за номером на сайті нашого наркологічного центру.