Графік роботи:
м. Вінниця, вул. Стрілецька 7е
Пн-Пт: з 8:00 до 20:00
Субота: з 8:00 до 18:00
Неділя: з 10:00 до 18:00
м. Вінниця, вул. Стрілецька 7е
Пн-Пт: з 8:00 до 20:00
Субота: з 8:00 до 18:00
Неділя: з 10:00 до 18:00
Вживання алкогольних напоїв під час вагітності може мати численні несприятливі наслідки для плоду, зокрема може призвести до розвитку фетального алкогольного синдрому. Саме тому розроблена велика кількість програм для запобігання цього явища, а на етикетках пляшок є застереження. Проте не всі жінки звертають увагу на зазначені фактори, та вважають, що келих шампанського/пива/вина зовсім не нашкодить дитині. Це міф: що таке алкогольний синдром плода та чому він розвивається ми детально розглянемо в публікації.
Існують твердження, що навіть жителі Давнього Риму та Давньої Греції знали про алкогольний синдром плода, проте ця інформація не є достеменно підтвердженою. Ще Аристотель писав: «п’яні та легковажні жінки переважно народжують таких же дітей, як вони самі, morosos та languidos».
Є навіть гіпотеза, що патологія відома протягом тисячоліть: про це дозволяє стверджувати Біблія, а саме Книга Суддів 13:3-4: «З’явився Ангел Господній до тієї жінки, і промовив до неї: Ось ти неплідна, і не народжуєш; але зачнеш, і народиш сина. А тепер бережися, не пий вина і п’янкого напою і не їж нічого нечистого».
З 1725 року вживання алкоголю вагітною жінкою асоціювалось із народженням дитини з затримкою розвитку та неврологічними аномаліями. З 1809 року більшість науковців дотримувались точки зору Ламарка, котрий вказував на можливість «передачі» усіх розладів, здобутих протягом життя, від батьків до нащадків. Вважалось що фетальні ефекти алкоголю успадковуються переважно від батька. В 19 столітті батьківський алкоголізм найчастіше зіставляли із вродженими вадами розвитку, а в 1915 році Балантайн опублікував статтю, в якій йшла мова про токсичний вплив етанолу та ацетальдегіду на ембріон. Вперше алкогольний синдром плода був описаний в 1957 році Rouquette - характеристика патології складалась з 4 основних ознак:
Проте дослідження було опубліковане лише у французькому журналі, тому не отримало належної уваги з боку наукової світової спільноти. Лише в 1973 році алкоголь був визнаний тератогенною речовиною, що стало пусковим фактором для здійснення великої кількості досліджень в цій галузі.
ФРАС - поняття, яке охоплює декілька патологічних станів, виникнення котрих зумовлено впливом алкоголю на плід під час вагітності, зокрема незначні аномалії розвитку лицьового черепа, затримку розвитку, когнітивні та поведінкові порушення, неврологічні відхилення, а також вроджені вади. Фетальні розлади алкогольного спектра включають:
Хоча ФРАС такі ж поширені, як і розлади аутистичного спектра, їх діагностика недостатня через соціальну стигматизацію та складність виявлення. У багатьох осіб з легкою формою патології спостерігаються незначні порушення розвитку нервової системи, які не потребують уваги клініцистів.
ФАС - стан, виникненню котрого можна запобігти шляхом утримання від вживання алкоголю, введення спеціальних програм профілактики зловживання алкогольними напоями органами охорони здоров’я, лікування залежностей та контролю рівня народжуваності. Ще з 80-х років минулого століття вагітним жінкам та особам прекрасної статі, котрі намагаються завагітніти, не рекомендується вживати алкоголь, адже за 40 років дослідники так і не змогли виявити безпечний для плода рівень етанолу та його метаболітів. Саме тому на кожній пляшці, що містить алкогольний напій, наявний застережливий напис.
Етанол та його метаболіти вільно переходять з крові матері в організм плоду, порушуючи функціонування системи «мати-плацента-дитина». Вживання алкоголю в період гаструляції (приблизно 17 день вагітності) може стати причиною народження немовляти з численними аномаліями лицьового черепа. Хоча на стадії органогенеза етанол значно менше впливає на черепно-лицьовий розвиток, порушення формування нервової системи спостерігається протягом усієї вагітності. Алкоголь порушує розвиток плоду шляхом різноманітних генетичних, епігенетичних, молекулярних, клітинних та фізіологічних механізмів, котрі заважають складному «танцю» формування нового організму.
Виявлення візуальних ознак ФАС дуже важливе, адже дозволяє запідозрити нейроповедінкові порушення:
Жодна з вищезазначених ознак не дозволяє поставити достовірний діагноз ФАС, проте їх загальна кількість та сукупність може дати можливість запідозрити супутні аномалії.
Алкоголь впливає на сенсорні ділянки головного мозку та нейрони, що беруть участь у сприйнятті запахів та смаку. Повідомлялось про порушення ідентифікації запахів в дітей з ФАС. Дослідження на тваринах вказує на зниження чутливості смакових нервів до етанолу, що може свідчити про підвищення ризику розвитку алкоголізму в майбутньому в осіб з фетальним алкогольним синдромом.
Органи зору вражаються внаслідок прямої токсичності. Серед найбільш поширених розладів:
Очні аномалії можуть бути асиметричними.
Порушення слуху та мовлення більш розповсюджені при фетальному алкогольному синдромові, аніж в загальній дитячій популяції. Повідомляється про декілька варіантів приглухуватості в пацієнтів з ФАС: кондуктивна, нейросенсорна та центральна. Вказані розлади можуть суттєво впливати на розвиток мовлення, подальше навчання навичкам читання та письма.
Затримка розвитку при ФАС може бути виявлена навіть в немовлят, проте стандартизованого оцінювання недостатньо, адже нейроповедінкові порушення проявляються у людей різних вікових категорій по-різному. Когнітивні розлади варіюють від глибоких інтелектуальних порушень до окремих дефіцитів з боку уваги, виконання певних функцій, пам’яті та академічної успішності. Розлади поведінкової та емоційної регуляції призводять до функціональної інвалідності, а гіперактивність, недостатній контроль імпульсів, агресія та погані соціальні навички можуть навіть призвести до притягнення до кримінальної відповідальності.
Ретельний збір анамнезу, зокрема питання про зловживання психоактивними речовинами матір’ю під час вагітності, дозволяє виявити ФАС, проте отримана інформація може виявитись недостовірною або ненадійною. Неврологічне обстеження дає можливість виявити неспецифічні ознаки:
Порушення зору і слуху можуть виникати внаслідок аномалій відповідних пар черепних нервів. Розлади рухової функції виявляються за допомогою стандартизованих тестів, які виконуються ерготерапевтами, фізіотерапевтами та психологами. В дітей з ФАС нерідко виявляється більший кут стопи, більша ширина кроку, а також мінливість ходи.
Серед найбільш поширених захворювань, які діагностуються у дітей з алкогольним синдромом плода, потрібно виокремити:
Дізнатись більш детально про алкогольний синдром плода ви можете в спеціалістів наркологічного центру «ВітаКод» за номером на сайті. Будьте впевнені, наші лікарі гарантовано відповідять на усі запитання, та нададуть кваліфіковану допомогу.