Алкоголь та цигарки: вбивчий дует

Алкоголь та цигарки: вбивчий дует

Цигарки та алкогольні напої вважаються найбільш доступними та вживаними психоактивними речовинами у світі. На додаток до значного рівня їх ізольованого споживання існує висока коморбідність між вживанням алкоголю та нікотиновмісної продукції: курці споживають більше спиртних напоїв, а особи з алкогольною залежністю більше палять під час застілля.

За даними досліджень Берлінга та Зіффа, близько 80-90% пацієнтів із розладами, пов’язаними із вживанням алкоголю (AUD), мають нікотинову залежність. Також варто зауважити, що рівень паління цигарок у разі AUD набагато вищий, аніж в осіб без цього захворювання. Цей взаємозв’язок між нікотином та алкогольними напоями досить гарно продемонстрований у багатьох доклінічних дослідженнях: до прикладу, повторні ін’єкції нікотину суттєво збільшують потяг до алкоголю у тварин.

Поширеність комбінації нікотинової та алкогольної залежності

Нікотиновмісна продукція вважається однією з категорій товарів, які доволі швидко викликають звикання та залежність. В останньому звіті Управління з боротьби зі зловживанням психоактивними речовинами та психіатричної допомоги (SAMHSA) вказує на те, що 67 мільйонів осіб у всьому світі вживає тютюнові вироби. Хоча кількість людей, що палять цигарки, за останні декілька років суттєво знизилась, збільшився відсоток осіб, які віддають перевагу електронним системам доставлення нікотину та електронним цигаркам.

Нікотин доволі часто згадується як компонент найбільш поширених комбінацій психоактивних речовин. До прикладу, майже 73% європейських школярів повідомили про одночасне вживання алкоголю та нікотину протягом останнього місяця, а 20% - про вживання канабісу, цигарок та алкогольних напоїв.

Зв’язок між алкогольною та нікотиновою залежністю

Існує тісний зв’язок між залежністю від алкогольних напоїв та тютюнопалінням. У порівнянні з ізольованим патологічним потягом до однієї з цих не надто корисних речовин, асоційована залежність перебігає набагато важче та має більш несприятливі наслідки: значно порушується функціонування внутрішніх органів та когнітивні функції. Можливими біологічними причинами цього можуть бути:

  1. Наявність ефекту «винагороди» у разі комбінованого споживання. Доведено, що етанол та нікотин мають спільний механізм вивільнення дофаміну. Таким чином, кожна речовина посилює приємні відчуття від споживання іншої.
  2. Взаємодія речовин із впливом на активацію рецепторів та метаболічні реакції, що призводить до зменшення несприятливих побічних ефектів від вживання алкогольних напоїв.
  3. Комбінована генетична схильність до розвитку залежності обох видів.

Дослідження вказують на те, що особам AUD набагато важче відмовитись від цигарок, ніж тим курцям, які не мають проблем зі зловживанням алкогольних напоїв.

Паління вбиває людей з алкоголізмом: чому пияки палять?

Переважна більшість осіб з алкогольною залежністю за статистикою палить цигарки. Доведено, що пацієнти з алкоголізмом набагато частіше помирають від хвороб, які пов’язані із тютюнопалінням, а не зі зловживанням алкогольних напоїв. Також вважається, що ця «співзалежність» має суттєвий вплив на захворюваність, адже існує велика кількість онкологічних захворювань та патологій серцево-судинної системи, для яких тютюнопаління та вживання алкогольних напоїв є факторами ризику.

Основною причиною формування комбінованої залежності є особливість взаємозв’язку речовин: кожна з них стає фармакологічним сигналом для очікування іншої. Саме тому після келиху вина або чарки горілки рука ніби сама тягнеться до пачки цигарок.

Вплив вживання алкогольних напоїв на посилення дії нікотину

Хоча психосоціальні, екологічні та генетичні причини відіграють суттєву роль у виникненні комбінованої залежності від алкогольних напоїв та нікотину, варто розуміти фармакологічну взаємодію між цими речовинами.

  1. Одночасне споживання алкоголю із тютюном (у разі коли обидві речовини знаходяться у високій концентрації в крові та транспортуються із нею до головного мозку) може супроводжуватись ефектом компенсації: стимулюючий вплив нікотину здатен нейтралізувати «гострий» та неприємний депресивний ефект алкогольних напоїв.
  2. Когнітивний дефіцит, пов’язаний із хронічним зловживанням алкогольними напоями, може бути ліквідований введенням нікотину.
  3. Тривожність та аномально висока чутливість організму до больових стимулів, що нерідко спостерігаються в осіб з похміллям, можуть бути зменшені завдяки «вторинним» фармакологічним ефектам нікотину (речовина має протитривожний та мінімальний анальгетичний ефект).
  4. У пацієнтів із депресією та алкоголізмом покращення настрою, пов’язане із впливом нікотину, набагато виразніше. Таким особам обов’язкове призначення антидепресантів під час лікування алкогольної та нікотинової залежності.

Згубний вплив комбінації «алкоголь+цигарка»

Співзалежність тісно пов’язана із розвитком багатьох патологій. Зокрема виявлений зв’язок між онкологічними захворюваннями та комбінацією алкогольної та нікотинової залежності: ризик виявлення злоякісного новоутворення зростає у 30 разів. Це пов’язано із тим, що дим цигарок містить токсичну сполуку - формальдегід, який змішується з ацетальдегідом, що утворюється в результаті метаболізму етанолу. Така суміш має значно більший негативний вплив, аніж ізольована дія кожної речовини. Також варто зауважити, що алкоголь негативно впливає на слизову оболонку ротової порожнини: як наслідок, підвищується її проникність, та канцерогенні речовини з тютюнового диму набагато краще всмоктуються в кров. Серед інших згубних наслідків:

  1. Ураження серцево-судинної системи: збільшується ризик виникнення інфаркту міокарда, ішемічного або геморагічного інсульта та аневризми аорти.
  2. Ураження дихальної системи: хоча і є дослідження, що алкоголь має протективний та протизапальний ефект, та дещо зменшує летальність від респіраторних захворювань, ризик їх виникнення залишається достатньо високим.
  3. Ураження печінки: роль тютюнових виробів у розвитку злоякісних новоутворень печінки вивчена недостатньо, проте наявні дослідження, що нікотин та етанол діють як синергісти, тобто посилюють канцерогенний вплив один одного. Таким чином, вірогідність виявлення гепатоцелюлярної карциноми зростає.
  4. Ураження підшлункової залози: вживання алкогольних напоїв та тютюнопаління може спровокувати декомпенсацію цукрового діабету та його ускладнень. Особи, які приймають інсулін, вживають алкоголь та палять, набагато частіше мають ризик розвитку гіпоглікемії та навіть гіпоглікемічної коми.

Про негативний вплив алкогольних напоїв та тютюнопаління на організм людини ви можете детальніше дізнатись у спеціалістів наркологічного центру «ВітаКод»: лікарі клініки проведуть вичерпну консультацію, допоможуть позбутися згубної звички та залежності. Ми використовуємо лише індивідуальний підхід до пацієнта та застосовуємо сучасні методики лікування, які дозволяють побороти проблему якомога швидше. Дізнатись більше інформації про послуги «ВітаКод» ви можете за номером на сайті, або заповнивши онлайн-форму зворотного зв’язку.