Графік роботи:
м. Вінниця, вул. Стрілецька 7е
Пн-Пт: з 8:00 до 20:00
Субота: з 8:00 до 18:00
Неділя: з 10:00 до 18:00
м. Вінниця, вул. Стрілецька 7е
Пн-Пт: з 8:00 до 20:00
Субота: з 8:00 до 18:00
Неділя: з 10:00 до 18:00
Енергетичні напої набули доволі великої популярності серед людей молодого та середнього віку завдяки швидкому усуненню сонливості, появі відчуття піднесеності та «перетікання» енергії по організмові після споживання. Такі ефекти обумовлені складом продукції цієї категорії: енергетик містить приблизно 50 - 500 мг кофеїну в комплексі із амінокислотами, полісахаридами, рослинними екстрактами та мікроелементами. Нерідко молодь використовує енергетичні напої для виготовлення різноманітних коктейлів, що містять алкоголь.
Хоча Управління з контролю якості харчових продуктів та ліків США ще у 2010 році визнало комбінацію високих доз кофеїну із алкогольними напоями небезпечною для здоров’я, дослідження вказують, що приблизно 44% осіб у всьому світі хоча б одного разу куштували подібну суміш.
Серед основних причин приготування подібних коктейлів:
Також особи, котрі вживають суміш енергетичних напоїв з алкоголем вказують, що хочуть або швидше напитись, або ж навпаки мати змогу вжити більшу кількість алкогольних напоїв. У зв’язку з цим шкідливий вплив обох субстанцій суттєво зростає. Варто зазначити, що одночасне вживання енергетиків та алкогольних напоїв не здатне ліквідувати викликані етанолом порушення функціонування нервової системи, зокрема здатність контролювати координацію рухів. Проте AED зменшує алкоголь-асоційовані когнітивні порушення.
Як коктейль з етанолу та кофеїну впливає на головний мозок людини було детально досліджено вченими: виявилось, що справа у виробленні нейронами двох нейромедіаторів - аденозину та дофаміну. Аденозин ще умовно називають «молекулою втоми», адже саме ця субстанція накопичується в організмі протягом всього періоду неспання та сигналізує, що час відпочивати. У разі вживання алкогольних напоїв блокується процес зворотного захоплення аденозину: таким чином збільшується активність речовини та людина починає відчувати сонливість, з’являється втома. Дія кофеїну протилежна, адже ця субстанція є антагоністом аденозину: шляхом блокування аденозинових рецепторів кофеїн знижує гальмівний ефект речовини та стимулює нервову систему.
Через зміни в штучно створеній молекулярній системі «аденозин-алкоголь», ксантиновий алкалоїд здатен спотворювати активність дофаміну - гормону та нейромедіатору, що є важливою складовою комплексу «винагороди» головного мозку (основним ефектом субстанції є відчуття задоволення). Активація рецепторів аденозину пригнічує транспортування дофаміну. Додавання до цієї системи кофеїну, що блокує аденозинові ефекти седування, сприяє збільшенню концентрації гормону задоволення. Результат: в людини виникає більше бажання пити, вона не може зупинитись через порушення у «координатах» гальмівних нейротрансміттерів.
Також кофеїн значно впливає на симпатичну нервову систему та регулює процес внутрішньоклітинного транспортування кальцію. Речовина здатна збільшувати частоту серцевих скорочень через симпатоміметичний ефект, що опосередкований пригніченням вироблення ферменту фосфодіестерази та підвищенням концентрації кальцію в цитоплазмі кардіоміоцитів шляхом блокування зворотного захоплення кальцію. Наслідком цього може стати аритмія, зокрема фібриляція передсердь або фібриляція шлуночків (остання може призвести до смерті).
Більшість енергетичних напоїв містить в своєму складі набагато вищу концентрацію кофеїну, ніж чай або кава. Високі дози цієї речовини в сукупності із такими інгредієнтами, як гуарана, цукор, женьшень, ефедра, йохімбін та іншими стимулюючими речовинами може призвести до розвитку аритмії. До прикладу, гуарана має значно вищу концентрацію кофеїну, ніж кава, а також містить теофілін, що також стимулює ЦНС. Все частіше повідомляється про випадки порушень ритму та провідності серця в осіб без органічної патології міокарда, що асоційовані з вживанням суміші з алкогольного напою та енергетика. Серед найбільш поширених аритмій:
Особливо обережними потрібно бути людям, в котрих діагностований вроджений синдром подовженого інтервалу QT, адже комбінування алкоголю із енергетичним напоєм може призвести до критичних змін в системі провідності серця та навіть до летального наслідку. В людей, які вживають понад 2 таких коктейля, ризик виникнення порушення ритму та провідності серця протягом 24 годин після епізоду випивання зростає до 75%.
Ще в 1978 році Еттінгер з іншими науковцями ввів в обіг такий термін як «святкове серце» для опису епізодів фібриляції передсердь, що виникали в пацієнтів, котрі вживали алкоголь в святкові дні або на вихідних. Хоча в більшості хворих була виявлена ФП, в деяких на електрокардіограмі можна було спостерігати передчасну появу ізольованих шлуночкових комплексів або надшлуночкові тахіаритмії.
Також суміш «алкоголь+енергетик» може мати протромботичний ефект, особливо в пацієнтів з наявними структурними патологіями серця або фібриляцією передсердь в анамнезі. Причиною цього є значне збільшення агрегації тромбоцитів через активацію тромбоксану А2 та порушення функціонування ендотелію судинної стінки.
Дослідники з Туреччини довели, що вживання енергетичних напоїв в комбінації з алкоголем викликає значні біохімічні та структурні зміни в міокарді. Енергетик «Red Bull» (а саме таурин та кофеїн у його складі) в сукупності з етанолвмісними речовинами викликає суттєве підвищення концентрації глюкози та глікогену. Зокрема таурин стимулює поглинання глюкози та процес гліколізу в міокарді. Етанол викликає зниження чутливості тканин серця до інсуліну, що також призводить до збільшення концентрації глюкози. Велика кількість глікогену корисна тільки в умовах ішемії. Накопичення цієї речовини в здоровому серцевому м’язі сприяє розвитку синдрому перезбудження, тахіаритмій, артеріальної гіпертензії та навіть раптової серцевої смерті.
Концентрація холестерину також суттєво знизилась у всіх досліджуваних осіб. Проте не варто думати, що це позитивний ефект: зменшилась концентрація так званих «корисних» ліпопротеїдів високої щільності, котрі беруть участь у стабілізації мембрани кардіоміоцитів та формуванні «містків» в ділянках клітини, де експресуються білки. Науковці пов’язують це явище із впливом таурину та/або ніацину, що містяться у енергетичному напої «Red Bull», адже вищезазначені речовини використовуються для профілактики атеросклерозу.
Дізнатись детальніше про ефекти суміші «алкоголь+енергетики» ви можете в спеціалістів наркологічного центру «ВітаКод» за номером на сайті. Наші лікарі надають кваліфіковану допомогу при алкоголізмі та інших формах залежності та позбавляють від патологічної пристрасті всього за один сеанс.