Алкоголь під час вагітності

Алкоголь під час вагітності

Вживання алкогольних напоїв та вагітність - це два абсолютно несумісних поняття, про що лікарі постійно наголошують майбутнім мамам. Проте вагітні жінки нерідко пропускають ці слова спеціалістів повз вуха, вважаючи, що один келих вина або шампанського ніяк не нашкодить плоду.

Статистика показує, що лише 45% жінок повністю відмовляються від вживання алкогольних напоїв під час вагітності, 39% все ж вживають час від часу, а 16% - не виключають алкоголь зі свого життя у цей період взагалі. Такі невтішні показники пов’язані із тим, що майбутні мами погано усвідомлюють, яким чином етанол впливає на крихітку, яка розвивається і зростає у їх матці.

Руйнування нового життя: яким чином алкоголь впливає на плід

Наслідки вживання алкогольних напоїв майбутньою мамою визначаються кількістю та характером споживання. Дослідження показали, що короткочасний вплив алкоголю у невеликій кількості особливо шкідливий для плоду: такі діти надалі демонструють серйозні поведінкові та когнітивні порушення. Варто ще раз наголосити, що безпечної дози алкогольних напоїв не існує, тому на період вагітності варто повністю відмовитись від них.

Етанол легко переходить з системи кровообігу матері у кров немовляти та може викликати велику кількість порушень розвитку, зокрема нервової та кровоносної систем. Наслідком такого впливу є вроджені вади, які виявляються у ранньому дитинстві та супроводжують малечу протягом всього життя, або взагалі можуть бути несумісні із життям. Найбільш суттєві та небезпечні порушення, які викликаються пренатальним впливом алкоголю, пов’язані зі структурним ушкодження головного мозку.

Окрім безпосереднього впливу алкоголю на плід варто зауважити, що етанолвмісні напої мають негативний вплив на артерії матки. Під час вагітності кровопостачання у матці збільшується у 30-50 разів задля задоволення потреб плоду у поживних речовинах, його нормального росту та розвитку. У разі зловживання алкогольними напоями спостерігаються наступні зміни:

  • звуження маткових артерій;
  • гіпотрофічне ремоделювання судин;
  • порушення адаптації маткових артерій.

Як наслідок, до плоду надходить недостатня кількість поживних речовин, тому можна вважати, що вживання алкоголю під час вагітності асоційоване із затримкою внутрішньоутробного розвитку та недостатньою масою тіла дитини при народженні.

Основні розлади алкогольного спектра плоду

Вчені виокремлюють широкий спектр ефектів та симптомів, які викликані пренатальним впливом етанолвмісних напоїв, та об’єднують їх спільною назвою «розлади фетального алкогольного спектра» (FASD).FASD охоплює наступні розлади:

  1. Фетальний алкогольний синдром. Це захворювання вважається найбільш поширеним та асоційоване зі зловживанням алкогольними напоями у першому триместрі вагітності. Фактично на будь-якому терміні вагітності можливий згубний вплив алкоголю на організм крихітки, проте найчастіше ураження нервової системи виникає у перші тижні: жінка не здогадується, що носить під серцем немовля, тому продовжує вести звичний спосіб життя. Окрім порушень з боку нервової системи можливе порушення нормального розвитку лицьової частини черепа - для ФАС характерні три аномалії: вузькі очні щілини, згладжена носо-губна ділянка та тонка верхня губа. Також для захворювання типовий дефіцит росту.
  2. Частковий ФАС. Для розладу характерні окремі ознаки фетального алкогольного синдрому.
  3. Пов’язаний із вживанням алкоголю розлад розвитку нервової системи.
  4. Вроджені вади розвитку, асоційовані із вживанням алкогольних напоїв. До цих розладів відносяться вади серця, нирок та опорно-рухового апарату, порушення зору та слуху, зниження імунної реактивності. Нерідко вроджені вади виявляються у комплексі з ознаками фетального алкогольного синдрому.

Окремо варто розглянути імунні порушення. Вживання алкоголю збільшує ризик передчасних пологів, які також можна назвати індукуючим фактором багатьох патологій. Дослідження вказують на те, що такі діти набагато частіше хворіють на інфекційні захворювання через руйнування етанолом імунних клітин.

Також до вищезазначеного переліку спеціалісти додають психіатричний діагноз, а саме нейроповедінковий розлад, який викликаний вживанням алкогольних напоїв під час вагітності.

Проблеми, які чекають на дітей із ФАС

Ознаки ураження центральної нервової системи дитини можуть бути структурними (невеликий розмір головного мозку або органічні ураження певних його ділянок) та функціональними (поведінковий, емоційний або інтелектуальний дефіцит, порушення координації рухів або рухової функції у цілому). Діти із фетальними алкогольними розладами можуть стикнутись із проблемами в наступних сферах:

  • навчання та запам’ятовування;
  • розуміння;
  • концентрація уваги;
  • контроль емоцій;
  • спілкування;
  • виконання повсякденних завдань, наприклад, вживання їжі, підрахунок коштів, безпека про особисту безпеку і т.д.

Окрім вищеперерахованого, такі діти частіше страждають від психіатричних порушень, зокрема синдрому дефіциту уваги із гіперактивністю, біполярного афективного розладу, а також мають схильність до залежності від алкоголю та інших психоактивних речовин.

Лікування алкоголізму у Вінниці: наркологічний центр «ВітаКод»

Доказів згубного впливу алкогольних напоїв на плід дійсно дуже багато, тому кожна жінка повинна обирати між необґрунтованим ризиком для своєї дитини та повною відмовою від алкоголю - третього варіанту не існує. Якщо вам необхідна допомога при алкоголізмі, зверніться до спеціалістів клініки «ВітаКод»: наші лікарі мають багаторічний досвід у лікуванні залежності та використовують міжнародні стандарти. Ми допоможемо вам позбутися руйнівного способу життя за 1 сеанс. Щоб отримати анонімну допомогу при алкоголізмі, вкажіть всю необхідну інформацію у формі он-лайн запису.