Механізми залежності: в полоні у самого себе

Механізми залежності: в полоні у самого себе

Залежність - сукупність фізіологічних, поведінкових та когнітивних проявів, які відрізняються зміною пріоритетів: для людини стає важливішим вживання психоактивної речовини, а не інші аспекти життєдіяльності. З цією проблемою стикається приблизно 5% чоловіків та 1% жінок щорічно.

Основні критерії залежності

  1. Значущість - вживання психоактивної речовини займає всі думки людини, вона відчуває непереборний потяг, її поведінка і ставлення до оточуючих суттєво змінюється.
  2. Емоційні зміни - у разі залежності постійно коливається настрій. Окрім того, в деяких випадках алкоголь або інші психоактивні речовини позиціонуються як панацея від усіх проблем і труднощів у житті, або оптимальний засіб, щоб відволіктись.
  3. Ознаки синдрому відміни - людина стикається із неприємними емоційними та навіть соматичними відчуттями щоразу, коли не може задовольнити свій потяг до алкогольного напою.
  4. Конфлікт - залежність руйнує сім’ю, взаємозв’язки з колегами на роботі та друзями, заважає здійснювати свої професійні обов’язки. Крім того, виникає конфлікт із собою: людина розуміє, що втратила контроль, проте не може зупинитись.
  5. Рецидив - повернення до об’єкта залежності: навіть після тривалих етапів контролю відбувається повторне вживання психоактивної речовини у тому ж або навіть більшому об’ємі.

Під ці критерії підпадає будь-яка залежність: алкогольна, нікотинова, наркотична та інші.

Чому виникає алкоголізм: механізм розвитку захворювання

Механізм розвитку алкогольної залежності вивчався протягом багатьох десятиріч, але через багатовекторний вплив цієї субстанції на організм розробка єдиної концепції неможлива. Існує декілька теорій виникнення алкоголізму, які ми розглянемо нижче.

Мембранна концепція

Етанол - речовина, яка легко проникає через мембрани клітин. Найбільше значення у розвитку алкогольної залежності має вплив на нервову систему: молекула етанолу призводить до дисбалансу у системі «гальмування-збудження», викликаючи збільшення секреції гальмівної субстанції ГАМК. У випадку зловживання алкогольними напоями резерви цієї субстанції суттєво виснажуються, що стає причиною зміни поведінки та формування абстиненції.

Психогенетична концепція

Дефіцит ГАМК може бути обумовлений хронічним стресом, генетичною схильністю і, безумовно, зловживанням алкоголем. Як наслідок, через відсутність формування зв’язків речовини із рецепторами виникає потяг до етанолвмісних напоїв. Також зменшується секреція енкефалінів - субстанцій, які у нормі виробляються в організмі людини та відповідають за регуляцію больових відчуттів.

Катехоламінова концепція

Доведено, що розвиток алкогольного сп’яніння безпосередньо пов’язаний із такими гормонами як адреналін та норадреналін, а також серотоніном. При регулярному вживанні алкогольних напоїв кількість катехоламінів може або зростати, або навпаки зменшуватись: у першому випадку людина збуджена та активна, а в другому - загальмована. Розвиток залежності обумовлений зростанням концентрації гормонів: чим більше адреналіну, тим більша доза алкоголю необхідна для його руйнування.

Із серотоніном («гормоном радості») ситуація протилежна: на початкових стадіях алкоголізму його концентрація зростає, тому людина відчуває ейфорію. Надалі синтез цієї речовини прогресивно зменшується, тому виникає потреба збільшення дози алкоголю для того, щоб відчути піднесення настрою.

Прояви залежності: як зрозуміти, що потрапив у капкан

До основних ознак психологічної залежності належать:

  • байдужість до всього, окрім алкогольних напоїв;
  • покращення настрою перед епізодом вживання алкоголю;
  • нерідко у розмовах присутні «алкогольні» історії;
  • ритуальне вживання «для покращення апетиту», «у вихідні дні», «під час перегляду фільму або серіалу». Якщо вже звичний ритуал не вдалось здійснити, людина стає роздратованою та пригніченою;
  • вживання алкогольних напоїв не пов’язане з якимись приводами, наприклад, святом або вечіркою з друзями, а визначається потребою і непереборним потягом;
  • схильність до накопичення або колекціонування пляшок з алкоголем;
  • агресивна поведінка при спробі оточуючих обмежити кількість вживаного напою;
  • втрата інтересу до інших активностей;
  • сплощення моральних принципів та спроби приховати епізоди вживання алкоголю від родичів;
  • зміна оточення;
  • відсутність відчуття контролю - людина не може своєчасно відмовитись від келиха або чарки;
  • порушення пам’яті.

Всі вищеперераховані симптоми прогресують і врешті-решт результують у розвиток фізичної залежності від алкоголю: ІІ стадії алкоголізму.

Лікування залежності в наркологічному центрі «ВітаКод»

Людина може стати залежною від будь-чого, що приносить задоволення, проте нерідко такий ефект негайний та короткочасний, а негативні наслідки справді згубні та довготривалі. В наркологічному центрі «ВітаКод» надають анонімну допомогу при алкоголізмі, а також здійснюють лікування наркоманії. Наші лікарі гарантують досягнення бажаного ефекту всього за 1 сеанс. Дізнатись детальніше про методи, тривалість та вартість лікування алкоголізму в нашому центрі ви можете, залишивши контактну інформацію у спеціальній он-лайн формі: спеціаліст зателефонує якомога швидше, щоб допомогти розв’язати вашу проблему.