Графік роботи:
м. Вінниця, вул. Стрілецька 7е
Пн-Пт: з 8:00 до 20:00
Субота: з 8:00 до 18:00
Неділя: з 10:00 до 18:00
м. Вінниця, вул. Стрілецька 7е
Пн-Пт: з 8:00 до 20:00
Субота: з 8:00 до 18:00
Неділя: з 10:00 до 18:00
Алкоголь - психоактивна речовина, яка може викликати в людини не лише стан сп’яніння, але й небезпечне для життя гостре отруєння. Зазвичай загрозливий стан може виникнути після вживання великої кількості алкогольних напоїв та його сурогатів. Що ж таке сурогати алкоголю та чому їх небезпечно вживати ми детально розглянемо в цій публікації.
Сурогатами алкогольних напоїв вважаються спиртовмісні субстанції, які використовуються в побуті та не призначені для вживання людиною, а також вино/пиво/горілка/коньяк/настоянки, що виготовлені із використанням неналежної сировини або із порушенням технології виробництва. Зазвичай сурогати вживають особи із ІІІ стадією алкоголізму через їх доступність та значно нижчу вартість.
Вирізняють два варіанти таких речовин: ті, що містять у своєму складі етиловий спирт, та ті, у складі яких етанол відсутній.
Усі вищеперераховані речовини не призначені для використання всередину, проте це зовсім не зупиняє осіб із алкогольною залежністю, котрим на ІІ-ІІІ стадії алкоголізму абсолютно байдуже, що саме вживати. Результатом настільки безвідповідального відношення до власного організму та стану здоров’я може бути навіть летальний наслідок.
Першими проявами отруєння є сп’яніння, відчуття релаксу та ейфорії. Проте згодом у разі подальшого вживання сурогатного алкоголю виникають наступні симптоми:
Також пацієнти скаржаться на нестерпний головний біль, який неможливо усунути ненаркотичними анальгетиками.
Метанол використовувався ще в Давньому Єгипті з метою муміфікації трупів. Цю речовину отримували шляхом переробки деревини, тому її ще називали «дерев’яним вином». Метанол - токсичний спирт, який використовується в промисловості в якості розчинника та входить до складу денатурованого технічного спирту. Виробництво даної речовини досягло апогею в 1923 році - саме тоді метанол почали використовувати в машинобудівництві, парфумерній галузі та при виготовленні палива для літаків.
Метанол може утворюватись в процесі ферментації у разі виготовлення алкогольних напоїв на основі рису, кукурудзи, пшениці в домашніх умовах або в фальсифікованих виробах. Також деякі особи можуть вживати антифриз, рідину для омивання скла та інші субстанції, що містять у своєму складі метиловий спирт, через їх відносну доступність та низьку вартість у порівнянні з спиртними напоями.
Клінічно отруєння метанолом проявляється протягом 30 хвилин - 4 годин після прийому. Серед основних симптомів:
В залежності від поглинутої дози внаслідок латентного періоду тривалістю 6-24 години виникає некомпенсований метаболічний ацидоз, що характеризується появою світлобоязні, диплопії, нечіткості зору, ністагму та сліпоти. Затуманеність зору - одна з найхарактерніших ознак інтоксикації метанолом, що дозволяє підозрювати отруєння саме цією речовиною. Зіниці пацієнтів розширені, їх реакція на світло уповільнена або взагалі відсутня. Також наслідком ацидозу може бути гіперглікемія та гіперкаліємія. Основні ефекти метанолу на організм:
Метанол може індукувати опосередковане лейкотрієнами запалення нервової тканини - саме ці речовини обумовлюють токсичне ураження головного мозку. Ще одним аспектом ураження ЦНС є збільшення концентрації гальмівного нейромедіатора ГАМК на тлі інгібування активності ГАМК-ергічних рецепторів та NMDA-глутаматних рецепторів.
Нечіткість зору, «зір сніжного поля» або повна сліпота - усе це наслідки токсичної дії метанолу на зоровий нерв та клітини пігментованого епітелію сітківки. Порушення зору обумовлені дією форміату та можуть виникати протягом 72 годин після вживання алкогольних напоїв, що містили у своєму складі метанол.
Порушення кислотно-основного балансу обумовлене інтенсивним розпадом метилового спирту на форміат та мурашину кислоту. Оскільки остання субстанція не має швидкого природного метаболічного шляху виведення з організму людини, вона доволі швидко накопичується та закислює внутрішнє середовище.
Деякі випадки гострої ниркової недостатності були пов’язані з міоглобінурією, метаболічним ацидозом та високою початковою осмоляльністю плазми крові.
Серед основних порушень, які виникають у печінці в разі отруєння метиловим спиртом, мікро- та макровезикулярний стеатоз, центральний некроз гепатоцитів, помірний внутрішньопечінковий застій жовчі та гідропічна дегенерація.
Лікарі клініки надають кваліфіковану допомогу при алкоголізмі та інших формах залежності всього за один прийом, використовуючи міжнародні протоколи лікування. Дізнатись детальніше про програму терапії та записатись на консультацію до спеціаліста наркологічного центру ви можете за номером на сайті, або заповнивши онлайн-форму зворотного зв’язку.