Стадії алкоголізму - коли ще не пізно зупинитись?

Стадії алкоголізму - коли ще не пізно зупинитись?

Алкоголізм - справжнє лихо сучасності, проблема для суспільства та катастрофа для кожної сім’ї, яка стикається з цією формою залежності. Донедавна зазначений тип адикції вважався несуттєвим, проте наразі фахівці б’ють сполох і кажуть про нього, як про важку хворобу. Небезпечна патологія розвивається поступово, поволі перетікаючи з однієї стадії в іншу. При цьому перехід може бути зовсім непомітним: декілька чарок для настрою або відпочинку вихідними може раптово стати щоденною потребою. Ані хворий, ані його родичі часто не здатні визнати, що в їх сім’ю прийшла небезпечна хвороба, з якою впоратись самостійно неможливо.

Зловживання алкогольними напоями вважається четвертою за значущістю у всьому світі причиною смерті, яку можна попередити. Згідно зі звітом ВООЗ за 2018 рік, у 2016 році хронічний алкоголізм став причиною летального наслідку понад 3 мільйонів осіб.

Чому розвивається алкоголізм?

Алкоголізм - поширене, серйозне та коштовне для країни захворювання, з яким лікарі стикаються щоденно. Патологія пов’язана із алкогольним цирозом печінки, кардіоміопатією, панкреатитом, шлунково-кишковою кровотечею, котра може стати летальною, та онкологією. Енцефалопатія Верніке та Корсаківський психоз - також важливі причини хронічної непрацездатності. Зазначені синдроми нерідко провокують розвиток деменції. Фетальний алкогольний синдром - найчастіша причина розумової відсталості та вроджених вад розвитку в немовлят.

Крім того, із алкоголем пов’язана величезна кількість випадків дорожньо-транспортних пригод, самогубств, вбивств, зґвалтувань, незахищених статевих актів тощо. Отже, чи варто взагалі розпочинати цей слизький шлях, знаючи його невтішні та подеколи фатальні наслідки?

Патофізіологія алкогольної залежності

Алкогольні напої впливають майже на всі тканини організму людини. Доведено, що великі дози можуть спровокувати кому або навіть раптову зупинку кровообігу. Етанол діє на декілька систем нейротрансмітерів  в головному мозкові, зокрема на опіати, ГАМК, глютамат, серотонін та дофамін. Підвищення концентрації опіатів дозволяє пояснити ейфоричний ефект алкогольних напоїв, в той самий час як вплив на ГАМК обумовлює седативний та анксіолітичний ефекти.

Етанол пригнічує функціонування рецепторів глютамату, через що компенсаторно утворюється їх велика кількість. У разі відмови від алкогольних напоїв центральна нервова система стає більш збудливою: саме це пояснює суттєвішу схильність до алкогольного абстинентного синдрому осіб, котрі зловживають спиртними напоями триваліший проміжок часу. Підвищена збудливість головного мозку, котра викликана тривалим зловживанням алкогольними напоями, може стати причиною загибелі нейронів та дегенерації мозочка, синдрому Верніке-Корсакова, тремору, алкогольного галюцинозу, білої гарячки та судомного синдрому.

Різновиди алкоголізму

Алкоголізм умовно можна розділити на два основних типи:

  1. Ранній, обумовлений біологічною та генетичною схильністю до розвитку захворювання.
  2. Пізній, викликаний екологічними та психосоціальними факторами.

Розуміння відмінностей між цими різновидами патології дозволяє правильно обрати лікарю стратегію лікування, аби якомога швидше допомогти пацієнтові позбутися патологічного потягу до алкогольних напоїв.

Три стадії алкоголізму: коли ще можна зупинити падіння в прірву?

Продромальна стадія

Продромальний етап передбачає побутове пияцтво. Тобто нагальної проблеми ще немає, адже людина вживає алкогольні напої лише в компанії родичів або близьких друзів, або на свята. Епізод споживання алкоголю не має якихось негативних наслідків, на кшталт ранкового головного болю або відсутності спогадів про чудово проведений вечір. Особа не має патологічного потягу до спиртного та не вимагає продовження застілля. Продромальну стадію не можна назвати алкоголізмом, проте ніхто не може бути впевненим, що побутове пияцтво однієї миті не перейде в першу стадію алкогольної залежності.

Перша стадія алкоголізму: початок падіння

Ще першу стадію називають етапом психічної залежності. Серед основних тривожних дзвіночків:

  • очікування чергового приводу для епізоду зловживання алкогольними напоями;
  • піднесений настрій від думок про алкоголь;
  • дратівливість та агресія у разі неможливості задовольнити свою потребу;
  • пошук виправдань та обставин задля вживання алкоголю;
  • початок вживання більш міцних алкогольних напоїв;
  • втрата міри під час святкування;
  • формування толерантності до алкогольних напоїв - ослаблюється блювотний рефлекс, відсутнє похмілля та інші ознаки інтоксикації організму;
  • запасливість - в холодильнику або в барі завжди є бодай одна пляшка спиртного;
  • людині важко відмовитись від пропозиції «потеревенити та випити по келиху/чарці».

Також персона може легко змінити свої плани заради посиденьок з алкогольними напоями. На першій стадії алкоголізму ще можна зупинитись: врятувати особу може лише абсолютна тверезість та кардинальна зміна свого ставлення до спиртного. Іноді вистачає лише однієї консультації з наркологом, аби повністю вилікувати залежну людину від алкоголізму.

Друга стадія алкоголізму: на межі

Друга стадія вимагає термінового специфічного лікування, адже характеризується переходом психічної залежності в фізичну. Самостійно позбавитись захворювання неможливо, адже даний етап характеризується ураженням організму на всіх рівнях. Серед основних ознак:

  • псевдозапої тривалістю від 2 до 5 днів;
  • непереборне бажання випити, аби розслабитись;
  • розвиток синдрому відміни;
  • відчуття дискомфорту на психічному та фізичному рівнях, якщо немає можливості задовольнити свою патологічну потребу;
  • погіршення сну (безсоння, жахітливі сновидіння тощо);
  • загальна слабкість, зниження фізичної активності;
  • щоденний потяг до алкогольних напоїв з рідкісними короткочасними перервами;
  • зниження лібідо;
  • ігнорування суспільних норм та втрата майже всіх соціальних контактів;
  • поганий апетит та зниження потреби добре їсти під час епізоду вживання алкогольних напоїв.

Людина починає ховати кошти та відкладати їх на чергову пляшку, не зважаючи на те, що в сім’ї є нагальніші проблеми. Також все починає дратувати, а життя здається суцільною «чорною смугою».

Третя стадія алкоголізму: особистісна деградація на дні прірви

Вилікувати людину стає дедалі важче, адже організм отруєний токсинами, з’являються ознаки дисфункції таких органів, як печінка, серце, нирки, підшлункова залоза та головний мозок (нейрони гинуть і, як наслідок, значно знижується швидкість обробки інформації). Якщо цей процес вчасно не зупинити, результатом стане деградація особистості. Ознаки, які свідчать про третю стадію алкогольної залежності:

  • істинні запої тривалістю тиждень-півтора;
  • напади агресії, роздратованості, різкі перепади настрою;
  • непереборне бажання отримати дозу спиртного вранці;
  • аморальна поведінка;
  • загальмованість, порушення пам’яті, зниження інтелекту;
  • стан ейфорії може раптово бути змінений дисфорією;
  • толерантність до алкогольних напоїв знижується - для сп’яніння достатньо лише одного келиху/чарки
  • втрата відчуття власної відповідальності.

Лікування алкоголізму в наркологічному центрі «ВітаКод»

Алкоголізм - серйозне захворювання, котре потребує кваліфікованої допомоги та комплексного підходу за індивідуально сформованою програмою. Якісну терапію з подальшою реабілітацією ви можете пройти в наркологічній клініці «ВітаКод» - ми гарантуємо, що наші спеціалісти із багаторічним досвідом роботи допоможуть вам назавжди забути про патологічний потяг до алкогольних напоїв.