Чи бувають алкоголіки колишніми?

Чи бувають алкоголіки колишніми?

Алкоголізм - багатофакторне захворювання, одна з найважчих форм залежної поведінки, з якою впоратись подеколи буває навіть складніше, аніж з героїновою наркоманією. Так звані «зриви» в алкоголіків трапляються набагато частіше, ніж в наркоманів, адже об’єкт спокуси можна побачити буквально на кожній полиці в будь-якому супермаркеті: від «майже безпечного і навіть корисного» пива або слабоалкогольних коктейлів до «важкої артилерії» у вигляді горілки, віскі та коньяку.

Колишній алкоголік: хто це?

Більша частина суспільства вважає, що від алкоголізму справді можливо вилікуватись та отримати статус «колишнього алкоголіка». Себто людина раніше зловживала алкогольними напоями, а наразі здатна тримати себе в руках. Тверезий спосіб життя - це справді чудово, проте необхідно зауважити, що захворювання у випадку утримання нікуди не зникає: потяг до об’єкта пристрасті все одно зберігається.

Людина, котра вилікувалась від алкогольної залежності, повинна контролювати свою поведінку та потяг до спиртного протягом всього життя. Навіть торкатись до чарки горілки, келиху вина чи пива в святкові дні категорично заборонено, адже в людини, яка кинула пити, повинна сформуватись стійка відраза до алкогольних напоїв. Невже крапля може нашкодити, спитаєте ви? Так, навіть невелика доза алкоголю здатна зруйнувати всі докладені зусилля для лікування людини із залежністю, адже знов активуються механізми формування алкоголізму. Саме тому наполегливо рекомендується уникати будь-якого контакту з алкогольними напоями.

Завжди існує ризик, що «колишній» алкоголік  повернеться до попереднього способу життя, тобто до початкової координати. Варто якомога раніше помітити зміни у поведінці особи, аби звернутися по допомогу до спеціалістів наркологічного центру «ВітаКод» - це допоможе уникнути фатальні наслідки вторинного епізоду захворювання. Зауважимо, що проконсультуватись в лікаря в разі запою після проходження програми лікування не лише бажано, а конче необхідно.

З якими проблемами стикаються колишні алкоголіки?

Людина, котра вилікувалась від алкогольної залежності, може стикнутись з великою кількістю проблем після курсу лікування, серед яких:

Депресивні стани

Хоча пригніченість можна назвати нормальною реакцією на реальність, що позбавлена колишньої радості, однак зазвичай кожна особа намагається знайти оптимальний шлях розв’язання проблем. Дехто вирішує піти слизькою доріжкою алкогольної залежності.

Людям, котрі кинули пити, доводиться вчитись боротись із депресивними епізодами самостійно - алкогольні напої, котрі нівелювали на початку пригнічений настрій та змушували забути про наявні негаразди у житті, тепер здаються огидними та викликають відразу. Рекомендована психотерапія в реабілітаційному періоді лікувальної програми, а також ведення активного способу життя. Деякі пацієнти стверджують, що спостерігали позитивний ефект після відвідування занять з йоги. Також лікар може призначити медикаментозну терапію для лікування депресивного розладу, зокрема антидепресанти з групи селективних інгібіторів зворотного захоплення серотоніну в комбінації з низькими дозами антипсихотичних препаратів.

Напади агресії та роздратованості

При лікуванні в осіб з алкогольною залежністю нерідко спостерігаються спалахи необґрунтованого гніву та агресії. Часто підґрунтям неадекватної поведінки та роздратованості є проблеми, які заховані дуже глибоко в підсвідомості за десятками, а той сотнями міцних замків. Найкращим способом розв’язати клубок емоційних проблем є когнітивно-поведінкова терапія: психотерапевт допоможе виявити основну причину пияцтва та ліквідувати її.

Підґрунтям негативних емоцій також може слугувати компенсаторне заміщення алкоголю їжею або кофеїновмісними напоями. Таким чином, в реабілітаційний період рекомендується дотримуватись збалансованої дієти та обмежити вживання продуктів та напоїв, що містять кофеїн.

Порушення сну

Особи з алкогольною залежністю та колишні алкоголіки потерпають від порушення сну: перш за все варто виокремити відсутність відчуття відпочинку після, здавалось би, повноцінного 8-годинного релаксу. Також нерідко пацієнти скаржаться на безсоння, відсутність сновидінь або ж жахітливі сни. Останні вражають своєю реалістичністю та зв’язком із алкоголізмом. Для нормалізації сну рекомендується виконувати фізичні вправи ввечері та вранці: перед сном фізична активність дозволяє швидше та міцніше заснути, а вранці дарує енергію та бадьорість.

Проблеми в сім’ї та особистому житті

Особи, котрі відмовляються від регулярного вживання алкогольних напоїв, стикаються із проблемою неадекватного сприйняття змін у житті близькими людьми. Інколи колишні алкоголіки стають абсолютно іншими індивідуумами із складними особистісними рисами, які іноді важко зрозуміти. Зменшити наявні проблеми в сім’ї дозволяє активне спілкування: це дозволяє родичам змінити своє ставлення та звикнути до нового «Я» особи. Деяким парам рекомендується відвідування групової або сімейної терапії.

Розлади з боку шлунково-кишкового тракту

Порушення функціонування органів травлення - цілком адекватна реакція організму на відмову від вживання алкогольних напоїв. Зменшити дискомфорт до моменту абсолютного налаштування організму на тверезий спосіб життя дозволяє дотримання дієти зі збільшенням в раціоні масової частки злакових та бобових культур, фруктів та овочів, а також будь-яких продуктів, що містять велику кількість рослинних волокон.

Порушення когнітивної функції

Людина, котра кинула пити, нерідко стикається з проблемою сплутаності мислення. Іноді наслідком різкої відмови від алкогольних напоїв можуть стати галюцинації та нечіткість висловлювання власних думок.

Рекомендації для колишніх алкоголіків

Існує декілька правил поведінки, котрі допомагають людям, що кинули пити, під час застілля:

  1. Коли друзі або родичі п’ють вино, варто використовувати інший тип келиху, попередньо заповнений напоєм, котрий кардинально відрізняється від вина запахом та кольором.
  2. Якщо основним напоєм під час застілля є горілка, бажано наповнити келих солодкою газованою водою з яскравим кольором.
  3. Коли друзі вживають пиво з великих келихів, перевагу варто надавати мінеральній або солодкій воді без кольору.

Зазначені рекомендації ефективно дозволяють втриматись від зриву, коли всі довкола вживають алкоголь. Дізнатись детальніше про проблеми, з якими стикаються колишні алкоголіки можна в спеціалістів медичного центру «ВітаКод» за номером на сайті. Також лікарі клініки можуть розповісти про допомогу при алкоголізмі за 1 прийом, вартість послуги та основні умови її надання.