Чому алкоголь руйнує особистість?

Чому алкоголь руйнує особистість?

Коли спеціалісти акцентують увагу на згубному впливові алкогольних напоїв на психіку людини, мається на увазі певна деформація особистості під впливом залежної поведінки. Звісно, кожна особа - індивідуальність, та має певні особливості будови організму, однак наркологи виокремили певні риси характеру, котрі зустрічаються майже у всіх пацієнтів з алкоголізмом.

Епідеміологічні дослідження алкоголізму виявили декілька цікавих фактів: приблизно два мільярди осіб у всьому світі вживають спиртні напої, та мінімум 76 мільйонів з них мають хоча б один розлад, зумовлений зловживанням алкоголю. В різних джерелах можна знайти інформацію про фактори, які можуть сприяти розвитку алкогольної залежності, серед яких найсуттєвішими є генетичні особливості, стать, вік, соціальний вплив та особистісні риси.

Особливості характеру осіб з алкоголізмом

Виокремлюють п’ять основних рис характеру, притаманних персонам із алкогольною залежністю:

  1. Невротизм (ця особливість безпосередньо пов’язана із тривожністю, гнівом, імпульсивністю та психічними стражданнями).
  2. Екстраверсивність (зазначена риса підкріплюється позитивними емоціями та в певній мірі пов’язана із комунікабельністю персони).
  3. Відвертість (корелює з розвитком таких характеристик як допитливість, гнучкість та схильність до вивчення нового).

Дослідження вказують на те, що наявність невротичних рис характеру збільшує ризик розвитку алкогольної залежності. Водночас кореляція між екстраверсивністю, відвертістю, відповідальністю та алкоголізмом була незначною. Окрім цих взаємозв’язків дослідження показали зв’язок між кількістю вжитого алкоголю та рисами особистості: зниження дози асоціюється із зменшенням показника невротизму.

Чому внаслідок зловживання алкогольними напоями руйнується особистість?

Спеціалісти б’ють сполох та кажуть про формування так званого «алкогольного характеру» в осіб з алкоголізмом. Це умовне поняття передбачає деформацію психіки персони під впливом патологічного потягу до об’єкта пристрасті. Звісно, кожна людина особлива, тому не можна всіх прирівнювати та стверджувати, що в усіх алкоголіків є психологічні розлади, проте деякі риси характеру все ж притаманні переважній більшості осіб з алкогольною залежністю.

Основною особливістю деградації особистості людини із алкогольною залежністю є нівелювання усіх інтересів: життєві цінності, інтереси та хобі стають другорядними та не настільки важливими в порівнянні з об’єктом пристрасті. Головна мета алкоголіка - якомога швидше знайти пляшку улюбленого напою та задовольнити свою потребу.

Причиною руйнування особистості є негативний вплив етанолу на всі системи організму людини. Найбільше потерпають клітини головного мозку та печінки. Нейтралізація етанолу та його метаболітів відбувається в гепатоцитах: при регулярному зловживанні алкогольними напоями структура органу порушується через загибель клітин. Наслідком стає викид надмірної кількості етанолу та його токсичних метаболітів у кров: речовини починають знищувати клітинну стінку еритроцитів, змінюють структуру судинної стінки, провокують утворення тромбів та поступово руйнують нервову тканину, зокрема призводять до дегенерації кори головного мозку. Причиною останнього є порушення кровопостачання через тромбоутворення в капілярах ЦНС. Наслідки цих процесів невтішні:

  1. Загибель нейронів головного мозку.
  2. Крововиливи в нервову тканину з порушеннями моторної та когнітивної функції в залежності від ураженої ділянки.
  3. Гіпоксія (недостатнє надходження кисню) кори головного мозку.

Серед найважливіших проявів варто виокремити порушення пам’яті, зниження інтелекту та регрес мислення: особа з алкогольною залежністю починає керуватись старими навичками та знаннями, не здатна адекватно оцінювати дійсність, засвоювати та сприймати нову інформацію. Із прогресуванням алкоголізму можна казати про необоротні порушення інтелектуальної сфери та серйозні порушення пам’яті. Результатом стає неадекватна агресивна поведінка, раптові зміни настрою та трансформація особистості.

Основні ознаки алкогольного регресу особистості

Виявити початок розвитку алкогольної деградації особистості можна за наступними ознаками:

  1. Втрата інтересу до хобі та захоплень.
  2. Демонстративна соціальна індиферентність (особа принципово перестає спілкуватись із людьми, які не вживають алкогольні напої).
  3. Втрата здатності до критичного мислення та адекватного оцінювання ситуації.
  4. Егоцентричність, брехливість та неаргументована агресивність.

Подальше прогресування проявляється появою найгірших рис характеру, зокрема меркантильності, фамільярності та  неохайності. Людині начхати на себе та на інших: головним пріоритетом стає об’єкт пристрасті, а саме алкоголь. Особа, хвора алкоголізмом, заперечує наявність в неї залежності та виправдовує свою поведінку важкими життєвими обставинами.

Різновиди алкогольної деградації особистості

Залежно від важкості патології виокремлюють чотири типи алкогольного регресу особистості:

  1. Астено-неврозоподібний варіант. Людина стає роздратованішою, потерпає від перманентної загальної слабкості та безсоння. Можлива поява скарг на погіршення пам’яті та біль в різних ділянках тіла. Суттєво знижується лібідо.
  2. Алкогольний варіант. В характері такої особи превалюють наступні риси: агресивність, цинічність, безпринципність та лицемірство. Людина абсолютно байдужа до стану свого здоров’я, її зовсім не цікавлять інтереси та проблеми інших індивідуумів.
  3. Алкогольно-органічний варіант. Зазначений тип деградації особистості зазвичай розвивається на тлі органічної патології головного мозку або його травматичного ушкодження. До характерних ознак відносяться погіршення пам’яті, відсутність волі, людина втрачає залишки власної гідності, не вбачає різниці між реальністю та власними фантазіями.
  4. Психопатоподібний варіант. Цей тип регресу характерний для молодих людей, котрі стикнулись з купою проблем в житті. Спочатку алкогольні напої допомагають впоратись з негараздами, дозволяють опинитись в центрі уваги та розслабитись. Надалі людина починає вживати алкоголь запійно. Серед найважливіших рис характеру таких осіб є ознаки неврастенії.

Людина, котра тривалий час вживає алкогольні напої, абсолютно позбавлена сили волі та характеризується підвищеною довірливістю. Такій особі вкрай важливо визнати наявність проблеми та зрозуміти, що із нею варто боротись. Дізнатись як вилікуватись від алкогольної залежності ви можете в наркологічному центрі «ВітаКод» - наші спеціалісти використовують найновітніші та найдієвіші терапевтичні методики, які дозволяють вилікувати алкоголізм за 1 прийом. Щоб записатись на консультацію, заповніть онлайн-форму зворотного зв’язку, а наш менеджер зателефонує вам найближчим часом.