Чоловічий та жіночий алкоголізм - у чому різниця

Чоловічий та жіночий алкоголізм - у чому різниця

Зловживання алкогольними напоями та алкоголізм - серйозні проблеми для здоров’я суспільства. Переважна більшість досліджень зосереджені на чоловічому алкоголізмі, адже епідеміологічні дані свідчать про те, що близько 20% чоловіків потерпають від проблем, пов’язаних із надмірним вживанням алкоголю. Проте не менш важкі ускладнення спостерігаються у жінок, які зловживають алкогольними напоями.

Доведено, що існують істотні відмінності у схильності до алкоголізму та реакції на алкоголь в жіночому та чоловічому організмові.

Основні відмінності метаболізму алкоголю в організмі жінок та чоловіків

Дослідження вказують на те, що одна й та ж кількість алкоголю сильніше впливає на жінок та викликає більш значущі проблеми, ніж у чоловіків. Із чим це пов’язано?

Відомо, що основним органом у якому відбувається перетворення етанолу є печінка. Метаболічні процеси відбуваються за допомогою двох ферментів: алкогольдегідрогенази та ацетальдегіддегідрогенази. Останній ензим сприяє перетворенню токсичного ацетальдегіду, який викликає руйнування клітин печінки та активує процес утворення сполучної тканини у органі, в безпечну оцтову кислоту. Хоча активність певних форм ферментів вища у чоловіків, загальний ефект перетворення у обох статей однаковий.

Згідно з спостереженнями японських вчених показники етанолу, ацетальдегіду та ацетату суттєво нижчі у осіб жіночої статі - це безпосередньо пов’язано із основним «жіночим» гормоном естрадіолом. Було виявлено, що ця субстанція суттєво збільшує активність ацетальдегіддегідрогенази, в той час як «чоловічий» гормон тестостерон її знижує.

Ще однією гендерною відмінністю є вплив метаболітів етанолу на серцевий м’яз - жінки більш чутливі до депресивного впливу ацетальдегіду. Це безпосередньо пов’язано із більшою частотою виявлення алкогольної кардіоміопатії у осіб жіночої статі.

У чому різниця між чоловічим і жіночим алкоголізмом?

Вживання алкогольних напоїв асоціюється із ліквідацією стресу, відпочинком та приємним проводженням часу. Основним з факторів, який відповідає за формування залежності від алкогольних напоїв, є потреба у отриманні задоволення та покращенні настрою. Оскільки системи стресу та винагороди у головному мозкові піддаються впливу гормонів, швидкість розвитку алкоголізму залежить від статі.

Однією з основних проблем жіночого алкоголізму вважається його непомітність на початкових стадіях. Якщо у чоловіків спостерігається агресія у стані алкогольного сп’яніння, знижується працездатність і виникає купа соціальних проблем, жінки не  проявляють таких ознак, тому залишаються у «тіні» наодинці із залежністю.

Відмінності у наслідках зловживання алкогольними напоями

Як чоловіки, так і жінки стикаються із ризиком виникнення багатьох патологій, з яких варто виокремити:

  • онкологічні захворювання: рак ротової порожнини, рак стравоходу та шлунку, рак підшлункової залози, гепатоцелюлярна карцинома;
  • хвороби серцево-судинної системи: ішемічна хвороба серця, інфаркт міокарда, гіпертонічна хвороба, ішемічний або геморагічний інсульт, транзиторна ішемічна атака, алкогольна кардіоміопатія;
  • захворювання шлунково-кишкового тракту: виразкова хвороба шлунку та/або дванадцятипалої кишки, гострий панкреатит, алкогольна хвороба печінки;
  • психічні порушення: розлади пам’яті, підвищена тривожність, біполярний афективний розлад, порушення когнітивної функції, деменція.

Додаткові ризики зловживання алкогольними напоями у жінок

  1. Пов’язані із сексуальним аспектом: небажана вагітність, зґвалтування, зараження інфекціями, що передаються статевим шляхом.
  2. Враховуючи, що молода мати на перших тижнях вагітності навіть не підозрює, що носить під серцем немовля, зростає вірогідність фетального алкогольного синдрому або навіть внутрішньоутробної загибелі плоду.
  3. Збільшення ризику раку грудної залози та онкологічних захворювань ендометрію.
  4. Безпліддя. Також знижується вірогідність успішності проведення процедури ЕКО.
  5. Порушення менструального циклу: місячні стають нерегулярними, болючими та тривалими. Також у жінок, які зловживають алкогольними напоями, раніше настає менопауза та важче перебігає клімактеричний період.

Додаткові ризики зловживання алкогольними напоями у чоловіків

  1. Зниження рівню тестостерону призводить до зменшення сексуального потягу, появи ознак фемінізації, еректильної дисфункції та порушення функції яєчок. Знижується якість та кількість сперми, що призводить до проблем із заплідненням.
  2. Зростає ризик аденоми та раку простати.
  3. Особи чоловічої статі майже вдвічі частіше потерпають від гострого отруєння алкоголем.
  4. Рак грудної залози у чоловіків - не міф. Внаслідок збільшення естрогенів у організмі можлива поява гінекомастії (доброякісної гіперплазії тканин грудної залози у чоловіків). Відомі випадки її злоякісного переродження.
  5. Чоловіки у 4 рази частіше потрапляють в автомобільні аварії в стані алкогольного сп’яніння.

Лікування залежності в наркологічному центрі «ВітаКод» - запорука свободи

Статистика показує, що жінки набагато рідше звертаються за допомогою алкозалежним через соціальний тиск. Ми гарантуємо повну анонімність допомоги при алкоголізмі та професіоналізм, адже використовуємо міжнародні стандарти та методи. Вже на наступний день людина може насолоджуватись свободою від залежності! Дізнатись детальніше про допомогу при алкоголізмі можна за номером на сайті «ВітаКод».