Чоловіче здоров’я і алкоголь

Чоловіче здоров’я і алкоголь

Надмірне вживання алкогольних напоїв пов’язане із численними медичними, соціальними, юридичними та економічними проблемами. Деякі патології, спричинені алкоголізмом, можуть індукувати розвиток інших захворювань, наприклад, цироз печінки призводить до недостатності яєчок, імпотенції та появи ознак фемінізації.

Чому при зловживанні алкоголем виникають проблеми із чоловічим здоров’ям ми детально розглянемо у цій статті.

«Естрогенова бомба»: механізми порушень чоловічого здоров’я при зловживанні алкогольними напоями

Більшість досліджень, які стосуються ураження систем організму при алкоголізмі, проводились із використанням спиртових розчинів - так вчені змогли з’ясувати згубний вплив етанолу та його метаболітів на тіло людини. Проте алкогольні напої окрім молекул спирту містять багато інших субстанцій: так званих «конженерів». Саме ці речовини визначають присмак, колір та аромат алкогольного напою. Відмінності обумовлені методом виготовлення та матеріалом, що використовується (хміль, ягоди та фрукти). Ця сировина може мати естрогеноподібну активність, тому субстанції, що мають такий ефект назвали нестероїдними фітоестрогенами. Саме ці речовини зумовлюють зміни з боку репродуктивної та ендокринної систем у чоловіків.

Що ж таке естрогени та чому вони так впливають на зміни у чоловічому організмі?

Естрогени - статеві гормони, які синтезуються яєчниками у жінок. Ці сполуки відіграють важливу роль у розвитку та підтримці жіночого організму, зокрема обумовлюють появу вторинних статевих ознак та сприяють підтримці тіла жінки у періоди вагітності та годування груддю. Невелика кількість естрогенів все ж виробляється організмом чоловіка в яєчках. Ці гормони є результатом ферментативного перетворення «чоловічого гормону» тестостерону і виконують функцію регуляції обміну речовин, впливають на формування та розвиток опорно-рухового апарату та є одним з факторів, які визначають сексуальний потяг.

Метаболізм гормонів відбувається у печінці, тому не дивно, що у людей з алкогольною хворобою печінки, зокрема цирозом, порушується перетворення фітоестрогенів. Наслідком накопичення та гормоноподібної активності цих речовин є поява ознак фемінізації та порушень з боку статевої системи у чоловіків.

Кореляція рівнів гормонів і потягу до алкоголю

Науковці довели, що високий рівень естрадіолу пов’язаний із раннім початком та більшою частотою вживання алкоголю. У п’ятьох дослідженнях мова йде про зв’язок між показниками тестостерону у слині та потягом до етанолвмісних напоїв - вчені виявили, що висока концентрація цього гормону корелює зі збільшенням частоти діагностування алкогольної залежності. У жінок відповідні зміни в ендокринній системі жодним чином не впливали на зловживання алкоголем.

Що таке фемінізація і як вона проявляється?

Фемінізація - поява у чоловіків жіночих вторинних статевих ознак. Серед найбільш поширених симптомів:

  • гінекомастія - доброякісне розростання грудних залоз у чоловіків. Може бути одно- або двобічною та зустрічається у 40% чоловіків з алкогольною хворобою печінки. Важливо зауважити, що гінекомастія - не лише косметичний дефект, а й потенційно грізний стан: варто пам’ятати, що рак грудної залози у чоловіків це далеко не міф;
  • ожиріння по «жіночому» типу - жир відкладається переважно у ділянці сідниць, стегон та гомілок;
  • зниження статевого потягу;
  • імпотенція;
  • безпліддя;
  • зменшення м’язової маси та сили;
  • доброякісна гіперплазія простати, одним з фактором ризику розвитку якої є збільшення рівня естрогену у крові.

«Герой-коханець»: згубний вплив алкоголю на статевий потяг

Деякі чоловіки вважають, що алкогольні напої сприятливо впливають на статеву функцію, однак такий погляд є оманливим. Дійсно, алкоголь викликає збудження нервової системи та, як наслідок, посилення статевого потягу, але надалі у разі зловживання етанолвмісними напоями бажання займатись коханням зникає. Ще один аспект, через який представники сильної статі полюблять хильнути перед статевим актом - збільшення тривалості ерекції та зниження чутливості, отже відстрочення еякуляції. З часом цей ефект має негативні наслідки - еякуляції стають надто довгими та болючими, що не приносить жодного задоволення.

Інші ефекти алкогольних напоїв на чоловіче здоров’я: вплив на фертильність

Вперше зв’язок між зловживанням алкогольними напоями та фертильністю був досліджений ще у 1985 році. Саме тоді було виявлено, що залежність від алкоголю безпосередньо пов’язана зі зниженням рівня тестостерону, об’єму сім’яної рідини та концентрації у ній сперматозоїдів. В пацієнтів, які потерпають від алкоголізму, сповільнюється або повністю припиняється сперматогенез (процес утворення статевих клітин - сперматозоїдів), а також спостерігається зменшення розмірів яєчок.

Якість сперми також погіршується - кількість нормальних сперматозоїдів, які спроможні запліднити яйцеклітину критично знижується. Зменшення кількості статевих клітин асоційоване зі згубним впливом етанолу: ця речовина викликає їх загибель через спотворення генетичного матеріалу та активацію апоптозу.

Лікування залежності в наркологічному центрі «ВітаКод»

Допомога алкозалежним у клініці «ВітаКод» - комплекс заходів, які здійснюються фахівцями із багаторічним досвітом. Ми використовуємо найновіші стратегії лікування алкоголізму у Вінниці, аби позбавити людину від потягу до етанолвмісних напоїв. Ми гарантуємо повну конфіденційність, оперативність та ефективність. Індивідуальне лікування алкоголізму в наркологічному центрі «ВітаКод» - запорука щасливого життя без залежності.