Алкоголь та соціальна деградація

Алкоголь та соціальна деградація

Майже кожній людині чудово відомо те, що тривале регулярне вживання алкогольних напоїв призводить до розвитку алкогольної залежності. Результатом аддикції є ураження усіх систем організму та деградація особистості. Алкоголізм - захворювання, яке характеризується наявністю патологічного потягу до спиртних напоїв та розвитком хворобливого стану у разі відмови від об’єкта пристрасті. Деградація особистості - незмінний та невтішний фінал у випадку тривалого систематичного зловживання алкоголем.

Запобігти незворотному руйнуванню психіки можна, якщо своєчасно звернутись по допомогу та розпочати лікування алкоголізму.

Вплив алкоголю на нервову систему

Етанол доволі швидко всмоктується в кров, після чого транспортується до різних тканин організму. Оскільки алкоголь чудово розчиняється у ліпідах, які у великій кількості містяться у нервовій тканині, його концентрація у клітинах головного мозку в 1,5-2 рази вища ніж у будь-якій іншій структурі тіла людини.

Чутливість людини до дії алкогольних напоїв значно змінюється в залежності від віку та загального стану організму, тому так важко точно вказати кількість етанолу, яка здатна викликати так зване патологічне сп’яніння із втратою можливості орієнтуватись в навколишньому світі та у власній особистості. Стан сп’яніння зазвичай характеризується психоемоційним збудженням, безтурботною поведінкою, ейфорією та гарним настроєм. Проте це явище пов’язане зовсім не зі стимуляцією функціонування системи збудження, а з пригніченням системи гальмування. З останньою пов’язані такі якості, як самоконтроль, передбачливість та обережність, тобто можна зробити висновок, що алкоголь нівелює ті характеристики, які отримувались людиною протягом багатьох років.

Систематичне зловживання алкогольними напоями посилює порушення роботи психоемоційної сфери. З часом поведінка, характерна лише для стану сп’яніння, стає звичною та постійною. Людина із залежністю від алкоголю втрачає риси характеру, фундаментом формування яких є процес внутрішнього гальмування:

  • совість;
  • відчуття міри під час взаємодії з іншими людьми;
  • делікатність;
  • скромність.

Навпаки, превалюють такі риси як безтактність, нав’язливість у бажанні знайти об’єкт пристрасті та толерантність до критики.

Стадії розвитку алкогольної деградації особистості

Небезпека даного стану полягає в тому, що людина із алкогольною залежністю не помічає змін, які відбуваються у її психіці. Виділяють декілька стадій алкогольної деградації особистості:

Початкова стадія

Зазвичай цей етап є малопомітним як для залежної особи, так і для людей, які її оточують. Особливістю стадії є поступове збільшення частоти вживання алкоголю. Людина мотивує це тим, що їй потрібно розслабитись, проте згодом такі процедури «релаксу» стають надто регулярними. Людина абсолютно не сприймає критику оточуючих та впевнена в тому, що зможе відмовитись від вживання алкогольних напоїв у будь-який момент.

Проміжна стадія

Поступово алкогольна залежність стає більш вираженою: людина втрачає моральні цінності, а головною рушійною силою виявляється бажання випити. Для цього етапу характерна втрата відповідальності за власні вчинки, байдужість до довкілля, бажання приховати свою залежність та брехливість.

Кінцева стадія

Повернути до нормального життя людину, котра вже досягла фінальної стадії алкогольної деградації, вкрай важко. Сприйняття світу особою повністю спотворюється: усі її думки зосереджені на алкогольних напоях, а здатність контролювати власне життя втрачається. Етап характеризується абсолютною деформацією особистості та зникненням інтересу до навколишнього світу. Людина, яка досягла кінцевої стадії деградації особистості, стає небезпечною для себе та для інших.

Симптоматика алкогольної деградації

  • егоїстичність;
  • байдужість до власної зовнішності;
  • неадекватна поведінка та агресія;
  • потреба в увазі до власної персони;
  • брехливість та вигадування причин для виправдовування епізоду вживання алкоголю;
  • порушення пам’яті;
  • інтелектуальне збідніння з погіршенням здатності до абстрактного мислення;
  • порушення з боку сну;
  • швидка втомлюваність;
  • втрата інтересу до улюблених активностей.

Варіанти алкогольної деградації особистості

В залежності від типу особистості соціальна деградація може проявлятись по-різному. Сьогодні відомо 4 варіанти цього патологічного стану психіки:

  1. Астено-невротичний. Даний тип властивий особам із лабільною психікою, які не здатні впоратись із проблемами та життєвими труднощами без алкогольних напоїв.
  2. Алкогольний. Такі люди зловживають алкоголем свідомо та не бажають щось змінювати у своєму житті.
  3. Алкогольно-органічний. Цей тип властивий особам, в яких окрім алкогольної залежності наявна органічна патологія головного мозку.
  4. Психопатичний. Варіант вважається найбільш небезпечним, адже зустрічається в осіб, схильних до агресії. Такі люди у стані алкогольного сп’яніння здатні заподіяти шкоди собі чи персонам, які їх оточують.

Алкогольна деградація хоч і характеризується зміною особистості, проте фундаментом таких метаморфоз є руйнування клітин головного мозку. І чим триваліше людина зловживає етанолвмісними напоями, тим скрутніша ситуація. Ось чому необхідно своєчасно розпочинати лікування алкоголізму. Ви можете звернутись по допомогу алкозалежним у наркологічний центр «ВітаКод»: спеціалісти клініки здійснюють анонімне та кваліфіковане лікування алкоголізму за 1 прийом, використовуючи міжнародні стандарти терапії. Щоб отримати консультацію, залиште контактну інформацію у спеціальній формі зворотного зв’язку.