Графік роботи:
м. Вінниця, вул. Стрілецька 7е
Пн-Пт: з 8:00 до 20:00
Субота: з 8:00 до 18:00
Неділя: з 10:00 до 18:00
м. Вінниця, вул. Стрілецька 7е
Пн-Пт: з 8:00 до 20:00
Субота: з 8:00 до 18:00
Неділя: з 10:00 до 18:00
Підлітковий вік - одна з критичних стадій розвитку організму людини, яка супроводжується не тільки фізіологічними, але й емоційними, соціальними та поведінковими змінами. Серед особливостей підлітків - постійна жага до пізнання нового, отримання потужного емоціоналу та імпульсивність дій. Не дивно, що дитині пубертатного віку хочеться стикнутись із новими відчуттями, зокрема, спробувати «заборонене».
Низький рівень самоконтролю у підлітків призводить до ризикованих вчинків, серед яких початок вживання алкогольних напоїв. Чому алкоголь настільки небезпечний для дітей та підлітків ми розглянемо у цій статті.
Хоча й навчально-виховних закладах постійно ведуться профілактичні заняття, під час яких йде мова про шкідливий вплив алкоголю на організм людини, статистика вказує на те, що школярі вперше можуть спробувати алкоголь вже в 6-му класі. За даними опитувань серед учнів 8-х класів близько 10% вживали алкоголь протягом останнього місяця. Більш невтішна статистика серед тих, хто навчається у 10 класі або в коледжі: 22% респондентів розповіли про вживання хоча б одного алкогольного напою протягом 30 днів.
Проведення подібних опитувань дуже важливе в тому аспекті, що люди, які починають вживати алкоголь у віці від 11 до 14 років, мають більший ризик розвитку алкоголізму у майбутньому у порівнянні із тими, хто починає пити пізніше. Особи цих вікових груп також знаходяться у періоді пубертату. Для цього етапу життя характерні численні зміни з боку багатьох систем організму, зокрема нервової та ендокринної, тому вживання алкогольних напоїв підлітками може мати негативні наслідки у вигляді порушення статевого розвитку.
Зловживання алкогольними напоями підлітками - наслідок комплексу несприятливих факторів, зокрема:
Можливі й інші причини, зокрема, психологічні проблеми, несприятлива атмосфера у сім’ї або проблеми у спілкуванні з однолітками.
Пубертатний період супроводжується інтенсивним розвитком нервової системи: збільшується кількість білої речовини та відбувається активна мієлінізація нервових волокон, які відповідають за формування взаємозв’язків між окремими ділянками головного мозку. Одночасно з цим зменшується об’єм сірої речовини шляхом руйнування слабких синаптичних зв’язків.
Різні ділянки головного мозку розвивають неодночасно: в першу чергу дозрівають сенсорномоторні зони, а в останню - лобні, які відповідають за когнітивні функції. Також варто згадати про гендерні відмінності: жіночий мозок розвивається в середньому на 1-2 роки швидше за чоловічий.
Ще одна особливість нервової системи підлітків полягає у медіаторах, які виконують функцію передачі сигналу за допомогою синапсів. У пубертатному віці суттєво зростає вироблення дофаміну - цей гормон регулює діяльність системи винагороди головного мозку, тому у підлітків настільки загострена жага виділитись та отримати задоволення. У підлітковому віці також суттєво зменшується гальмівний контроль, що відображається у зниженні кількості відповідних медіаторів нервової системи. Вважається, що такий комплекс особливостей зумовлює збільшення потягу підлітків до отримання нових вражень, зокрема тих, які супроводжуються вживанням алкоголю.
Водночас вплив нейротоксинів (етанолу та його метаболітів) може мати непоправний вплив на розвиток нервової системи, що може результувати у майбутньому в порушення емоційної, когнітивної та соціальної функції. Дослідження вказують на те, що підлітки, які почали вживати алкогольні напої у віці 12-14 році, мають велику кількість проблем із навчанням через інтелектуальний дефіцит та порушення в аспекті прийняття рішень.
Окрім розладів з боку нервової системи зловживання алкогольними напоями у пубертатному періоді призводить до порушення ендокринної функції та затримки статевого розвитку. Серед інших проблем потрібно виокремити:
Також дитина стає замкненою, агресивною та втрачає моральні цінності.
Наркологічний центр «ВітаКод» - сучасний підхід, швидке лікування алкоголізму за один прийом, багаторічний досвід допомоги алкозалежним та використання міжнародних протоколів. Ми гарантуємо повну конфіденційність та анонімність - ви можете повністю довіритись лікарю та отримати кваліфіковану допомогу. Дізнатись детальніше про індивідуальне лікування алкоголізму можна за номером на сайті нашого центру.